Reality show s nejistým koncem

Není to ani týden, co měla pohřeb Sarah Scazzi, 15letá dívka z italského městečka Avetrana, která se pohřešovala od konce srpna. Plnou pozornost světových médií ovšem tato nebohá dívka získala až v okamžiku, kdy její matce a ostatním rodinným příslušníkům, kteří se zrovna účastnili  přímého přenosu pořadu „Chi l´ha visto“, bylo policií telefonicky oznámeno, že Sára nežije a že se k jejímu zabití (a znásilnění) přiznal její strýc. To, že v takovýto moment pořad pokračoval dlouhými záběry do tváře matky, která právě přišla o naději, že je její dítě naživu, vyvolalo řadu pohoršených a rozlobených reakcí na adresu tvůrců a moderátorky pořadu. (Také Manželka o tom píše tady.)

Nechci říct, že takové jednání schvaluji, ale přijde mi zvláštní, jak někteří lidé měří dvojím metrem. Na jednu stranu se pohoršovali nad nedostatkem respektu a práva na soukromí, které média rodině zavražděné dívky poskytla, na druhou stranu prakticky v té samé době sledovali podrobně vytahování zavalených horníků v Chile. Dnes už je jasné, že se všichni ti muži dostali v pořádku na zem, ale přiznejme si, je to skoro zázrak a rozhodně se na to nedalo spoléhat. Takže stačilo jen málo, selhání techniky, nebo lidského faktoru a všech těch 750 (nebo 2000, bůhví kolik jich tam bylo, když je v každém článku jiný údaj) novinářů z celého světa  by v přímém přenosu nevysílalo obrázky radosti a slz štěstí, ale bolesti a zármutku. A lidi by na to koukali stejně (někteří dokonce možná ještě radši.)

Takhle to prostě je, nevím jestli je to dobře, nebo špatně. Media mají kouzelnou moc, můžou výrazně pomoci, ale také můžou ublížit a je na rozhodnutí každého, jestli mu ten risk stojí za to. Sářina rodina zcela jistě nemusela do toho pořadu chodit- šli, protože si mysleli, že to může pomoct. Že to takto dopadlo byla náhoda, není to ničí chyba…ale těžko chtít po tvůrcích pořadu, aby v takovouto chvíli, která jim zaručí 100% nárůst sledovanosti (což pak zase může pomoci dalším zmizelým, nemusí za tím být jen čirá vypočítavost) vypli kamery a odeslali nešťastnou rodinu domů. Jasně, dalo se to natočit i citlivěji…

Ve středu v Praze- Troji zmizela devítiletá Anička a do dnešního dne ji nenašli. V tomto případě bych zase řekla, že media trochu zaspala. Ta holčička se ztratila ve středu v jednu odpoledne, už ve středu večer, kdy nám tu nad hlavou létaly vrtulníky muselo být všem obyvatelům přilehlých částí jasné, že se něco děje. No a ve čtvrtek ráno jsem jela do školy a v Metru jsem se dočetla, že se ta holčička ztratila. Malinký čtvereček o třech řádcích na x- té straně v rohu. Ani kradmým náhledem do novin svých spolucestujících jsem nezaregistrovala, že by jinde byla veliká nepřehlídnutelná fotka Aničky s výzvou o pomoc, jak by člověk v takové chvíli čekal. Na netu se informace objevovaly postupně a pomalu, zprvu jsem musela googlovat, abych vůbec něco našla…a to už ta holčička byla nezvěstná víc, než 20 hodin. A to v případě, kdy se jasně hraje o čas.

Sáře a její rodině média nepomohla, ikdyž zájem o případ byl od začátku obrovský, nakonec vzhledem k vývoji situace jim spíš ublížila… zejména zřejmě Sabrině, Sářině sestřence a dceři vraha, která se bude muset jednak vyrovnat s tím, že je její sestřenka a kamarádka mrtvá, druhak s tím, že se jí rozpadla rodina a že je její otec hnusná zrůda… a navíc ještě s tím, že je dcera zrůdy a celý svět zná její tvář a celé jméno, ví jak to vypadá u nich v obýváku…

… pevně  doufám, že v Aniččině případě nesehraje rozhodující roli opačný problém a že pokud se jednalo o únos, tak že to celé nepohořelo na tom, že než se někdo vůbec něco dozvěděl, tak byl únosce dávno za hranicemi EU.

Ta holčička chodí na stejnou základku jako jsem chodila já, místa, kde se ztratila dobře znám. Člověk by měl skoro chuť se ji vypravit sám hledat. Kéž by pro to pro ni a pro její rodinu skončilo happyendem…!!!

8 Comments

 1. Manželka napsal:

  Asi jsem divná, ale nesledovala jsem ani horníky v Chile :) . O holčičce jsem se dozvěděla až včera, když jsem zrovna telefonem mluvila s Nigerií, která se pohoršovala, že v televizi zrovna na chvilku ukázali zprávu o únosu holčičky, a hned vzápětí věnovali dvakrát tak dlouhou dobu srdceryvnému popisu únosu psa…

 2. Sandra napsal:

  Horníky v Chile sledovalo kupodivu i docela dost lidí, u kterých bych to zrovna nikdy netipovala a kteří se jinak na zprávy skoro vůbec nedívají, jako je například moje máma.
  Že o únosu holčičky ještě včera odpoledne skoro nikdo nevěděl považuji za dost zásadní chybu… jsem toho názoru, že když se u nás v republice ztratí takhle malé dítě stylem, že se najde kdesi v křoví pod poklopem její batoh, tak by její fotka měla být na titulce všech novin mnohem spíš, než zachránění horníci na druhém konci světa,nebo články věnované blížícím se volbám…

 3. Sejra napsal:

  Já sem horníky sledoval, ale jenom z čistě profesního hlediska. Jako horníka mě zajímala technická stránka věci – jak je odsud dostanou atd.

 4. Sandra napsal:

  Ty jsi Sýre, horník? Ale víš, že je rozdíl mezi horníkem a horňákem?:-)

 5. Sandra napsal:

  Hm, tak změna, Sabrina, jak se ukazuje, není zas až takový chudák, jak jsem si představovala. Velmi pravděpodobně sehrála ve vraždě sestřenky také svou roli, vylákala ji do té garáže, kde ji její otec zabil, nebo se na vraždě přímo podílela. To už tedy přesahuje všechny meze mé představivosti.
  (zdroj v italštině např. tady- http://www.ilgazzettino.it/articolo.php?id=123214)

 6. Sejra napsal:

  Ano prosím. Vyštudovanej, ale nikdy nepoužitej – než sem dostudoval, všechny šachty mi zavřeli!!!!
  Ten rozdíl znám:-)))

 7. Manželka napsal:

  Uf, Sandro, ty mi dáváš, já už italsky nečetla tak asi dvacet let… :o D

 8. Sandra napsal:

  Vidíš, jedinečná příležitost si to oživit:-)