Na výletě- Stanovice

Nová křížová cesta mezi Stanovicemi a Žirčí hnula bůhvíproč spoustě lidem žlučí. Nejvíce se ozývaly názory že takovéto moderní sochy se do Braunovy krajiny vůbec nehodí a že za jejich odhalením těsně před minulými krajskými volbami byla nějaká snaha místní ODSky se zviditelnit.

Skutečnost je spíše taková, že s tímto uměleckým záměrem byly problémy už od počátku a že se 15 předním českým sochařům tří generací s akademickým sochařem Vladimírem Preclíkem v čele trochu házely klacky pod nohy, záležitost se táhla a pan Preclík se dokonce slavnostního otevření ani nedožil.

Já jsem byla nadšená. Pískovcové sochy na volném prostranství, s krásným výhledem…prostě paráda. Sochy samotné jsou, jak už to tak bývá, některé pěkné, jiné zajímavé a ostatní ujeté…no a která se do které skupiny řadí je dost subjektivní záležitostí. Nejvíce se mi líbila plastika Katedrála prosby (sepjaté ruce, obr. 4, 10 a 12), jejichž autorem je právě Vladimír Preclík.

Autoři dalších plastik: Daniel Klose, Stanislav Hanzík,Vojtěch Adamec, Ellen Jilemnická,  Jan Koblasa, Ivan Jilemnický, Jan Hendrych, Marius Kotrba, Václav Fiala, Čestmír Mudruňka, Michal Šarše, Jiří Marek, Jaromíra Němcová a Jiří Kačer

2 Comments

  1. jana napsal:

    To je paráda, moc se mi ty sochy líbí! škoda, že je to od nás tak daleko…

  2. Sandra napsal:

    Daleko to je, to je pravda, ale zase je tam v okolí spousta zajímavostí k vidění, takže se ten výlet vyplatí- tohle, Kuks, Braunův betlém, Zoo a safari ve Dvoře Králové, přehrada Les království,….