Na Svatým kopečku u kostela, bim bam, bim bam, jó u kostela…a nejen tam.

A nakonec ještě o návštěvě Olomouce, ať to mám pokupě, než odfrčíme za dalším dobrodružstvím.

V Olomouci se mi podařilo sehnat úžasné ubytování- pension Ajka v Samotiškách, přímo pod Svatým kopečkem, přitom pohodlně dostupné z nádraží. Chtěli neuvěřitelných 100Kč za osobu za noc, takže jsme měli za čtyři stovky 2 ložnice a ještě vybavenou kuchyňku, kde se dalo večer posedět. Lidi, kterým to patří, mají 5 dětí, takže jsou zvyklí a připravení na ledacos. Na zahradě bylo hřiště a také spousta zvířátek- pejskové, rybičky, ovečky, papoušci…a také 11 dní stará kačátka:

Kachničky jsme pak potkali i v Smetanových sadech. Nakrmili jsme je rohlíkem, byla to legrace- na fotce je zachycená Valerka, jak se do krmení snaží vnést nějaký řád. Šéfovala to tam stylem- teď ty- ty ne, ty už jsi dostal, tak běž pryč! ale nedá se říct, že by měla úspěch, kachny měly svou vlastní hlavu.

dále jsme ve Smetanových sadech vyzkoušeli hřiště:

a dětské centrum Mraveniště, kde jsme se schovali před deštěm.

Mraveniště se mi provedením moc líbilo a také tam mají nejlevnější vstup, z toho, co jsem objevila, ale i tak- ty bláho! To jsou pálky!- za pobyt jednoho dítěte na hodinu chtěli 35Kč (v Kvítku 39Kč/dítě/hodinu a v Jungli chtějí dokonce 58Kč/dítě na hodinu.) Když to srovnám s tím, že v Praze v Lefíkovi stojí denní vstupné pro rodinu 90Kč a je to tam 4x větší…no ale tak každopádně jako útočiště před deštěm to posloužilo skvěle a také jsem tam potkala jednu moc hodnou maminku, která mi půjčila permanentku do botanické zahrady a tak jsme se zašli podívat do palmového skleníku, kde kromě palem bylo k vidění i spousta zvířátek

V Čechových sadech mají také hřiště, ale zdaleka ne tak pěkné, jako v parku předchozím:

Náměstí:

Orloj tedy trochu zklamal, čekala jsem větší představení, než že kovář vlevo nahoře čtyřikrát ťukne kladívkem (16 hodin) a šmitec. Vedle mě stáli nějací Kanaďani a nevěřícně se mě ptali- a to je všechno? Nás sem kvůli tomu poslali z Prahy…
Vojtovi se nějak nechtělo věřit, že je to takhle celé, že se nic neotáčí a žádní panáčci nikam nepochodují, tak se šel pozeptat těch týpků z OCCUPY OLOMÓC a dozvěděl se, že v poledne to prý bývá lepší podívaná. Tak zase příště.

Přímo na náměstí je restaurace-kavárna Opera, kde mají poměrně velký dětský koutek, Uhunka usnula, Vojta s Valerkou si tam s nějakými dětmi hráli v prolézačce na schovku a já se zase po dlouhé době v klidu najedla. Tenhle podnik má za mě jedničku.

Druhý déšť jsme přečkali v dětském centru Kvítek.

Dětičky si hrály a já si říkala, že bychom tam- vzhledem k počasí- mohli vydržet dokud nás Medvěd nevyzvedne. Pak se ale ukázalo, že přestože z Prahy vyjel před více jak 4 hodinami, tak je stále ještě lapen v osidlech obludné dálnice D1 kdesi před Brnem, tak jsme navlékli pláštěnky a pokračovali v pouti směrem k nádraží.

Ta první fotka mi připadá taková skoro úplně Hradecká:-)

Večer, když už děti spaly, se našemu živiteli po téměř sedmi hodinách strávených v různých kolonách, objezdech a odklonech podařilo dorazit a tak jsme byli po týdnu opět kompletní.Byla zrovna Noc kostelů a pravidelné vyzvánění kostela na Svatém kopečku přímo nad námi vábilo, ale byli jsme tak vyřízení, že jsme si to nechali ujít a na Svatý kopeček vylezli až následující den.

Zoo Olomouc mě trochu zklamala. Nevím proč, ale z té Ostravské jsem měla lepší dojem. Začnu chválou: parádně zrekonstruovaný vchod

krásný výběh pro medvěda (medvědy? Nevím, viděla jsem jen jednoho, ale možná byl ještě někde nějaký zalezlý) a vlky

(ale jen pro některé, vlk iberův a vlk hudsonův žijí jak v koncentráku)

Jinak mi ta Zoo přišla taková nějaká chudá. Spousta zvířat v naprosto nevyhovujících podmínkách…třeba chudák orel, protože ta jeho klec měla rozměry jak voliéra pro papouška, a to ještě spíš středně velikého papouška.

A další, co nás zarazilo, bylo komentované krmení, které spočívalo v tom, že přišla slečna v civilu, bez jakéhokoliv (viditelného) označení, bez mikrofonu a začala povídat. Já jsem s Vojtou tedy stála těsně u ní, takže jsem ji slyšela, ale Medvěd s holkama stál o kus vedle, koukal na medvědy jak dlabou a vůbec nezaregistroval, že už nějaké komentování proběhlo. Ten mikrofon by snad nebyla tak zásadní investice a efekt by byl veliký.

Ale abych pořád nekritizovala- boží byly opičky, spousta z nich má mláďátka, takže jsme spoustu času strávili pozorováním opičích a poloopičích rodinek („a to je Ojta opička, a to jsem já opička, a to je Uhunka opička„)

Stále ještě pohřešují jednoho z uprchlých makaků…možná jsme jim mohli zkusit nabídnout Valerínu. Opice jako opice:)

Dále je uprostřed Zoo boží lanový park. Co je na něm méně božího je to, že se tam platí vstupné zvlášť- 60Kč na osobu. Ještě že jsme tou Olomoucí jen projížděli, delší pobyt tam by nás patrně finančně zruinoval.

Ale hezké to bylo, to zase jo…jen jsme se týden předtím namlsali v Ostravě, tak už jsme pak byli vybíraví:-)

a ještě nesmím zapomenout na pěkné hřiště přímo před vchodem do Zoo:

V globusu se konala výstava Děti na Měsíc a byla až pro děti od 5 let. Takže zatímco se Vojta převlékal do kosmonautského, my utěšovali kvílející Valerínu, že si musí počkat až trochu povyroste. A aby jí to nebylo líto, tak jsme jí zaplatili mašinku, koupili zmrzlinu a vůbec jsme se naprosto nevýchovně stavěli na hlavu, aby se smířila s myšlenkou, že do rakety nenastoupí. Ale protože je Valerka Valerkou, tak než se děti prolouskaly přednáškou o vesmírných jevech, tak se Vali povozila na mašince, snědla zmrzlinu…a pak mi zdrhla právě tak včas, aby se stihla na slečnu průvodkyni usmát, ta jí podala helmu a nechala ji nastoupit do rakety. Nakonec jí vystavili i certifikát a tak se naše Vali stala nejmladší účastnicí expedice na Měsíc.

Pěkné to bylo, přijedem znova…a příště vezmem i kola.

Cestou zpátky jsme se stavili v Hradci (Medvěd odmítl jet zpátky po D1 a ani se mu nedivím) kde jsme se potkali s Malou Medvědovou. Jak je těch dětí čím dál tím víc, tak začíná být poněkud náročnou disciplínou zařídit, aby se všechny najednou dívaly do objektivu. Ale jeden záběr jsem přeci jen ulovila:

Comments are closed.