okolo Hradce- Malšovice- Bělečko- Krňovice- Běleč

K přihlášce na letošní sraz cyklovozíčků bylo nutno do konce března dodat popis jedné osvědčené cyklotrasy včetně fotografií a tak jsme o víkendu, přestože nám počasí příliš nepřálo, vylovili kola z garáže, otřeli z nich prach a pavučiny a se vší parádou zahájili letošní sezónu.

Vzhledem k zadání jsou dnes fotografie převážně monotematické- Medvěd na kole zezadu. Jinak část tohoto (upraveného) textu by se snad měla objevit časem v časopise Cykloturistika.

Náš výlet začíná u hospody Na Hrázce v Malšovicích- Hradci Králové. U hospody je krásné dětské hřiště a dělají tam dobré lívance za přijatelnou cenu (což samozřejmě nás, cyklisty, nemůže zajímat, protože kdo by si nacpal břich ještě před výkonem, že?:-) Ulicí Na občinách se propleteme až na Hradečnici. Částečně po silnici a částečně po cyklostezce projedeme kolem jízdárny a u lesního hřbitova se vnoříme do lesa.

Hradečnice- páteřní stezka Hradeckých lesů, která spojuje Malšovice a Bělečko- byla v roce 2006 opatřena novým asfaltovým povrchem (resp. pouze prvního 3,5 km od závory) a stala se tak oblíbenou destinací bruslařů, že jede- li člověk na kole a nechce si připadat jako na Václaváku, je lépe zvolit nějakou jinou, paralelní cestu (třeba okolo Stříbrného rybníka). My jsme to přesto tentokrát bereme po Hradečnici,  po dešti a za chladného počasí tam prozatím bývá celkem liduprázdno.

Po 2 km od závory je hájovna, kde je možno odbočit doprava na Nový Hradec, nebo doleva na rybník Výskyt- tam jsme také původně chtěli jet, jenže se nám pak nechtělo vozíček zašpinit od bláta a tak jsme se rozhodli pokračovat rovně do Bělečka.

Cesta do Bělečka vede mírně do kopce. Ne moc, ale dost na to, aby to člověk, co táhne za sebou 40kg, poznal. Je to ostatně jeden z mála delších kopců, které se tady na Hradecké placce vyskytují. Po těch 3,5 km nově udělané asfaltky se cesta mění na panelovou a člověk nechává za sebou všechny inlinisty…pak ovšem pro změnu může narazit třeba na koně:-)

Po pravé straně je odpočívadlo. Obvykle bývá dobře značeno, ale cedule přes zimu nějak zmizela…nicméně z cesty je vidět dřevěný stojánek na kola a když u něj odbočíte vpravo, dojedete k altánku. V něm je i kryté ohniště, takže buřty s sebou:-)

Jakmile se vyjede z lesa, rozprostře se před námi Bělečko.

Když se podíváte na mapu, tak zjistíte, že Bělečko je vlastně pár domků uprostřed lesa. Je to jistě bezvadné místo k žití, pokud má každý z rodiny vlastní automobil, nebo pokud mu nevadí, že se bude do Hradce dopravovat za každého počasí na kole, v zimě na běžkách. To je ostatně nejrychlejší způsob, autobusem (který jezdí 4x denně) to trvá 75 minut a ještě se musí přestupovat (Ok, jeden spoj je přímý, ten jede jen 22 minut). Ovšem lidí, kteří upřednostní výhled do lesa před občanskou vybaveností (jediný koloniál, jestli jsem si dobře všimla, zrušili a tak zbyla jen hospoda) je evidentně spousta, protože  v celém Bělečku rostou nové domy jak houby po dešti.

Ale je fakt, že kdybych měla možnost bydlet v takovém domě, jako je na čtvrté fotce, tak bych se bez obchodu také klidně obešla:-)

Na ranč se dostaneme, když za tím krásným domem odbočíme vpravo a sjedeme podél rybníka dolů ke kostelu. Tam už je to dobře značeno, nemůžeme se ztratit.

Na ranč jsem to skočila pouze vyfotit, my už tam nechodíme. Byli jsme tam několikrát a ani jednou jsme nebyli spokojeni. Namátkou si vzpomínám, jak nám tam po hodině čekání donesli maso na uhel, tak jsme ho vrátili, pán se velice slušně omluvil…a pak nám za něj naúčtoval 850Kč. Nebo jak Medvěd přesvědčoval číšníka, že ten jejich kozí sýr je příliš málo kozí, že ten, co prodávají v Macru je kozí mnohem více…a pán mu vysvětloval, že ten kozí sýr vyrábí z vlastních koz a že tedy musí být maximálně kozí a chtěl Medvědovi ukazovat ze kterých koz že to ten sýr vlastně vyrábí (to je tedy spíš úsměvná historka, kvůli tomu jsme tam samozřejmě jezdit nepřestali), Medvěd si zase vzpomněl, jak nás tam natáhli…takže tak.

Ale jinak je ranč v Bělečku oblíbeným místem, kde se za horkých letních dnů můžou výletníci osvěžit, napojit, při dostatku času i najíst…a děti se můžou mezitím podívat na kozy, na koně,… Tuším, že je tam možnost se za úplatu na koníkovi i svézt, ale to nevím jistě.

Z Bělečka jsme pokračovali do Bělče. Samozřejmě je rovněž možné se vrátit do kopce do lesa a jet lesem, ale my jsme se chtěli stavit ještě do Krňovic a tak jsme jeli po silnici. Krňovický skanzen je ještě zavřený, ale tak jsme ho nafotili alespoň přes plot.

Po cestě jsme míjeli cedule, které uváděly, že nám do cesty může naskátat různá zvířena…a těsně před Bělčí se ukázalo, že nemluvily jen tak do větru:-)

ale většina zvířat byla naštěstí za plotem.

V Bělči je oblíbenou zastávkou cyklistů pivovar U Hušků. V létě bývá kolem dokola obložen odloženými koly, tentokrát jsme tam byli skoro sami. Dobrou zprávou pro mne bylo, že se tam dá výborně najíst…loni, co si tak vzpomínám, mívali jen samé smažené nesmysly, klobásy, apod. Teď mají na výběr i z normálních jídel a tak jsme si pošmákli. Děti si pohrály na hřišti a tak jsme byli všichni spokojeni.

Z Bělče se vyjede po silnici a po pár metrech se odbočkou vlevo opět noříme do lesa. Na rozcestí odbočujeme směrem na Výskyt (už jsme stejně  všichni špinaví, tak je to jedno).

Na Výskytu je další altánek s krytým ohništěm, které je v létě hojně využíváno. Další místní atrakcí je krmení kaprů. Na konci prázdnin už vždy bývají tak naučení, že se shromažďují u lávky, celé mraky nenasytných rybích pusinek. Loni jsme zkoušeli krmit  i v červnu, ale to nebyla taková legrace, protože to vždy trvalo hrozně dlouho, než si nějaká ryba pro ten kus žvance na hladině připlula.

No a z Výskytu pokračujeme k hájovně, kde uzavíráme okruh a po Hradečnici se dostáváme zpátky do Malšovic, kde je možno výlet uzavřít posezením Na Hrázce.

…………………………………………………………………

Byl to prima výlet, nezmokli jsme, lidí jsme potkali pomálu a dobře jsme se najedli…jen nutno říct, že nás ke konci oba pěkně bolelo posedí:)

2 Comments

  1. Jirka napsal:

    Opravdu krásně udělaná stránka, gratuluji.Jsem bývalý Hradečák – dnes Pražák.Všechna místa mi něco říkají – ovšem po tolika letech je to všechno jinak.

    Texty i fotky jsou perfektní. Zdravím.

  2. Sandra napsal:

    dík za pochvalu:)