Trocha filmového Štěstí

Žádné štěstí jsem si od filmu Štěstí neslibovala, protože tam figurují dvě jména, která mě nepřesvědčují- Sláma- Liška.


Netvrdím samozřejmě že Bohdan Sláma je špatný scénárista, nebo Pavel Liška špatně hraje- chraň bůh! Jen mi ty jejich filmy přijdou příliš drsné (např. Divoké včely) a postavy příliš nenormální (např. Liškův František v Gedeonově Návratu idiota…ostatně i v Divokých včelách jsou jen samí ztroskotanci a ubožáci) Nerada se koukám na takovéto filmy o chudých i emočně chudých lidech…

tentokrát však to je trochu jiné. Liška hrál o něco menšího magora než obvykle- jeho Toník sice není zrovna příkladem úspěšného muže, ale dokáže mít rád- a to tak, že štěstí druhých upřednostní před tím svým- a to je vlastně krásná role.

A teď o co šlo…

Toník (Pavel Liška), Monika (Táňa Vilhelmová) a Dáša (Aňa Geislerová) vyrostli v jednom paneláku. Toník miluje Moniku, ale ona chodí s hochem, který právě odletěl do Ameriky, a Monika možná pojede za ním. Jenže je tu Dáša, problematická bytost, která se nedokáže postarat o své dva malé kluky. A tak Monika vždycky přijde o pár pater výš, přinese nákup, utře klukům nudle, občas je vezme s Toníkem ven, třeba na pouť.

Po čase vyjde najevo, že Dáša není jen divná, ale přímo duševně nemocná, a musí se jít léčit.

Monika tedy odmítne letět za svým Jirkou do Ameriky, protože by se o Páťu a Deniska neměl kdo postarat. Její maminka (Simona Stašová) nesouhlasí s tím, aby její dcera riskovala svoje vlastní štěstí pro dvě cizí děti a raději by ji viděla v USA, proto se Monika s klukama nenastěhuje k ní, ale do rozpadlého Toníkova venkovského stavení, kam prší dírou ve střeše a odkud jsou krásně vidět tovární komíny. (film se točil v Mostu, takže o nějaké krásné scenérii nemůže být vůbec řeč).

Hra na mámu a tátu jde Toníkovi s Monikou na jedničku, takže by tvořili krásnou rodinku…jenže přeci jen- Monika chodí s někým jiným a Patrik s Denisek mají svojí vlastní mámu…

Sice by se zdálo, že vše spěje k happyendu, ale přeci jen…Sláma:-)

Comments are closed.