Rychlé Šípy

Tak mi nezbývá než se zase rozčílit. Včera jsem se byla podívat v divadle Rokoko na představení Rychlé šípy 2 (Sněhová mise)… a zaplakala bych!


Jednalo se o několik pospojovaných epizod Foglarových příběhů, v nichž se herci celkem přesně drželi původního textu, jen občas přidali nějaké gesto, či slovo, které tomu všemu dodalo poněkud jiný rozměr… takže ze Šípáků udělali pět ubohých, přiteplených blbečků. Například Mirek Dušín je prezentován jako samolibý ješita, co mu všichni ostatní lezou do zadku, Jarka Metelka zase vyfásl roli ubohého posluhovače a otloukánka, bez vlastního názoru,…

Hrůza hrůz! Vím, že Foglarovky samy vyvolávají někdy úsměv na tváři…věty typu „budu se snažit, abych vyrost v poctivého občana“, „děkuji vám hoši, zachránili jste spotřebitelům 12kg másla“, „to je nečestné a nesportovní!“, a spousta jiných- skoro na každé stránce by se nějaká taková našla- jsou přesně důvodem, proč je Foglar tak často terčem nejrůznějších parodií. Jenže není parodie jako parodie- když už tedy pominu to, že mám Foglara fakt ráda, a taky to, že si myslim, že některá díla by se prznit neměla, tak musím uznat, že už jsem viděla pár fakt povedených parodií na Rychlé Šípy…jenže všechny měly nějaký nápad, byly postaveny na nějakém vtipu, nebo myšlence. Autor do nich vložil trochu své tvorby… parodie založená na tom, že se přeříká slovo od slova to, co Foglar napsal a ten humor bude spočívat v tom, že vzorní hoši tam ze sebe budou dělat debílky, mi přijde skutečně ubohá, nemůžu si pomoct.

Ani trochu jsem se nebavila- možná bych nepřehnala, kdybych napsala, že mě takovéto představení uráží. Navíc mě zklamalo, že tam hrálo pár herců, kterých jsem si do této chvíle skutečně považovala…Kryštof Hádek, Aťka Janoušková,…

Dále mě překvapuje, že je tohle představení doporučováno na www.skaut.cz … to už je vážně trochu nad mé chápání…

…ale nenechte se mnou ovlivňovat. Přede mnou i za mnou se pár lidí smálo, takže třeba moje kritika vypovídá pouze o tom, že nemám vhodný druh smyslu pro humor!

Comments are closed.