Přečteno- Noc nad oceánem

První civilní lety mezi USA a Evropou zahájila společnost Pan American v létě 1939 na létavých člunech Boeing 314. Éra létavých člunů byla velmi krátká- poté, co Hitler obsadil Polsko byla linka pro civilisty zrušena a během války se všude možně ve světě vybudovaly betonové přistávací dráhy a tak výhoda létavých člunů- mohly přistávat na vodě- byla tatam. Kniha Kena Folleta Noc nad oceánem vypráví o fiktivním posledním letu Clipperu, který se uskutečnil pár dní poté, co Británie vstoupila do války.Všichni říkali letounu Clipper, ale oficiálně to byl Boeing 314. Společnost Pan American zadala firmě Boeing úkol, aby vyvinula letadlo, jež bude schopné dopravit cestující přes oceán při zachování veškerého pohodlí, a tady byl výsledek: rozlehlý, majestátní, neuvěřitelně výkonný létající palác. Společnost již šest letounů obdržela a objednala si dalších šest. Pohodlím a elegancí se letadla vyrovnala pohádkovým zaoceánským lodím kotvícím v Southamptonu, ale těm trvalo čtyři až pět dnů, než překonaly Atlantik, zatímco Clipper celou vzdálenost zvládl za dvacet čtyři až třicet hodin.

Vypadá jako okřídlená velryba, pomyslel si Luther, když stroj přiletěl blíž. Měl velký, tupý čumák podobný velrybí hlavě, masivní tělo a zužující se záď přecházející v trojici vztyčených ocasních ploutví. Obrovité motory byly zapuštěny do křídel. Pod křídly vystupovala z trupu dvojice krátkých tlustých kýlových stabilizátorů, které pomáhaly letounu udržovat rovnováhu, když plul po hladině. Břicho stroje se zužovalo do tenkého ostří připomínajícího kýl rychlé lodi.
Brzy Luther rozeznal velká obdélníková okna ve dvou nepravidelných řadách, naznačujících, kde je dolní a horní paluba. Přiletěl s Clipperem do Anglie přesně před týdnem, takže si velmi jasně pamatoval, jak stroj vypadá uvnitř. Horní paluba byla rozdělena na pilotní kabinu a prostory pro zavazadla, dolní palubu obývali cestující. Ti ale neseděli v řadách za sebou- celý prostor byl rozčleněn do oddílů s rozkládacími křesly. ze společenské místnosti se v době jídel stávala jídelna a pohodlná sedadla se na noc měnila na lůžka.
Veškeré zařízení v letadle sloužilo především tomu, aby chránilo cestující před světlem a počasím za okny. Podlahu pokrývaly tlusté koberce, světla na palubě svítila jen tlumeně, všude člověk narazil na samet, uklidňující barvy a měkké polstrování.
Tlustá zvuková izolace měnila řev silných motorů na vzdálené uklidňující hučení. Kapitán byl silně rozhodný, posádka v uniformách Pan American elegantní a jako ze škatulky, stevardi vždy ochotni přiskočit. Člověk měl k dispozici všechno, co potřeboval: jídlo i pití se servírovalo neustále. Ať jste zatoužili po čemkoliv, objevilo se to jako zázrakem, jakmile jste na to pomysleli- záclonami oddělené kóje, když byl čas jít spát, čerstvé jahody k snídani. Venkovní svět začal působit neskutečně, jako nějaký film promítaný na okna kabiny, a vnitřek letounu náhle představoval celý vesmír.
Takový komfort nevyšel vůbec lacino. Zpáteční letenka stála 675 dolarů, polovinu ceny menšího domku. Na lince cestovali členové královských rodin, filmové hvězdy, předsedové velkých akciových společností a prezidenti malých států.

……………………………..

Na palubě se sešla skutečně zvláštní směsice lidí- lord Oxenford, zakladatel Britské fašistické jednoty a autor knihy Lidský kříženec: Hrozba znečištění rasy, který poté, co se jeho vlast vyhlásila Německu válku, musí prchnout dříve, než bude zatčen. Jeho děti odjíždí samozřejmě s ním, i když rozhodně ne dobrovolně- dcera Elisabeth je zapálená nacistka a ráda by odjela do Německa pomoci šířit obdivovanou ideu. I její sestra Margaret by se ráda zapojila do války- pro změnu na druhé straně barikády, jenže jí není 21 let a tak musí odletět s otcem.
Dále je na palubě filmová hvězda, zlodějíček z povolání Harry Marks, německý židovský nukleární fyzik, který uprchnul z Německa, pak kdosi, kdo vypadá jako policista, agent FBI a vězeň Frank Gordon, který pracuje pro mafii jako nájemný vrah a násilník, Diana Loveseyová, která právě utekla od manžela a její milenec Mark, Peter Black, který společně se svou sestrou zdědil po otci továrnu na výrobu obuvi a nyní se ji úskokem snaží za zády své sestry prodat- zatímco jí poslal domů lodí, on sám letí letadlem, aby narozdíl od ní stihl zasedání správní rady,…a Tom Luther, který na palubu nastupuje s určitým úkolem- musí vyhledat palubního inženýra Eddieho Deakina a sdělit mu podmínky, za jakých mu únosci vrátí jeho těhotnou manželku Carol- Ann. Eddie musí nasimulovat nějakou závadu na letadle a donutit kapitána přistát na jednom přesně určeném místě, jinak už svou ženu nikdy neuvidí…

……………………………………………..

Eddie se zběžně koukl na zprávu o počasí. Vítr byl silný a uprostřed Atlantiku zuřila bouře. Věděl, že v letadle mají plno. Proto budou muset všechno pečlivě propočítat, než se rozhodnou odletět. už ta představa ho vyděsila: nemohl přece vydržet přivázaný v irsku, když je Carol- Ann v rukou nějakých bastardů na opačné straně oceánu. Dají jí alespoň najíst? Má si kde lehnout? Ať už ji drží kdekoliv- má tam vůbec teplo?
Přešel k mapě Atlantského oceánu na stěně a podíval se na souřadnice, které mu Luther předal. Místo vybrali docela dobře. Bylo to poblíž kanadských hranic, tak dva až tři kilometry od břehu, v průplavu mezi pobřežím a velkým ostrovem, v zátoce Fundy. Když člověk věděl něco málo o létavých člunech, mohl si myslet, že je to ideální místo na přistání.
Ideální nebylo- plochy, na nichž Clipper přistával, byly chráněné daleko lépe- ale hladina tam bude klidnější, než na otevřeném moři a Clipper tam pravděpodobně bude moci bez většího rizika přistát.
Eddiemu se tak trochu ulevilo: alespoň tahle část plánu by mohla vyjít. Přistihl se, že mu na úspěchu Lutherova plánu hodně záleží. Zbyla mu z toho pomyšlení hořká pachuť v ústech.

…………………………………

Let se stává o něco pikantnější v okamžiku, kdy na mezipřistání v Irsku přistoupí Nancy Blacková a Mervyn Lovesey. Nancy se dozvěděla, co na ní její povedený bratříček ušil a udělá možné i nemožné, aby zasedání správní rady stihla a rozprodání otcova podniku zabránila. Mervyn našel v poště lísteček od své ženy Diany, že ho opouští a rozhodne se jí dohnat a přesvědčit, aby si své rozhodnutí rozmyslela. Protože je však Clipper jinak plně obsazen, budou Nancy s Mervynem spolu muset sdílet svatební apartmá…

Všechny cestujíci Boeingu 314 čeká noc plná nečekaných zvratů a čtenáře pak příběh napínavý až do konce.

Comments are closed.