přečteno- Nefertari, dědictví kacířské královny

Nefertari, dědictví kacířské královny volně navazuje na předchozí knihu Michelle Morgan. Nefertiti, dcera věčnosti. Nefertari je sirotek. Vyrůstá na dvoře faraona Sethiho I. a její postavení je poměrně neurčité. Sice je princezna, potomek vládnoucí dynastie, nicméně vládnoucí dynastie předchozí, vymřelé. Její teta Nefertiti byla dokonce prohlášena kacířkou, protože uctívala nesprávného boha. Nefertari má 2 možnosti- buď se s ní ožení budoucí faraon Ramesse, její kamarád  z dětství, bude vládnout Egyptu po jeho boku a zachová tak jména svých předků, nebo se s ní faraon neožení a pak bude uklizena do nějakého bezvýznamného harému v díře, kde lišky dávají dobrou noc, a ona i její předci upadnou navždy v zapomnění. To je dost dobrý důvod k tomu, se začít snažit…a snažit se Nefer musí opravdu hodně, protože Ramesse už jednu manželku má- Iset. Nefertari je ohromně chytrá a umí několik cizích jazyků a Ramesse ji má rád jako mladší sestru, ale Iset je zase krásná… takže zbývá jen otázka které kritérium je pro výběr hlavní manželky podstatnější:) Nefertari i Iset mají každá svůj support team a tak se rozehrává příběh plný intrik, a boje o moc, kde zaručeně prohraje ten, kdo nevidí několik tahů dopředu.

Na nádvoří seděla jakási stará kněžka pod zkroucenými větvemi akácie a v pokřivených prstech sbírala drobný bronzový zvonek. „pro každého z nás si jednou přijde Anup,“ řekla nám a v nočním vzduchu se její dech proměnil v obláček páry.
„Ale ne v šesti letech!“ vykřikl Ramesse. „A to jsem byl Amona prosit o její život.“
Stará žena se hrubě zachechtala. „Bozi děti neposlouchají! Jaké velké činy jsi vykonal, aby ti chtěl Amon naslouchat? Kolik válek jsi vyhrál? Které monumenty jsi zbudoval?“
Schovala jsem se za Ramessův plášť a stáli jsme jako zkamenělí.
„Kde měl Amon zaslechnout tvé jméno,“ vyptávala se,“ aby tě poznal mezi mnoha tisíci těch, kteří prosí o přispění?“
„Nikde,“ zašeptal Ramesse a stará kněžka přikývla.
„Když bohově nedokáží poznat tvé jméno, nikdy tvým modlitbám nevyhoví,“ poučila ho.

………………………………….

Předchozí knihu o Nefertiti jsem nečetla, ale chtěla bych, protože ve všech knížkách, které jsem z tohoto období četla, je Nefertiti zobracena poměrně nelichotivě- ať už tady, nebo v knížce Dvanáctá proměna. Tak by mne zajímalo, jestli je i nějaká kniha, ve které je vykreslena kladně, nebo jestli se to někomu tak přihodí, že ještě po více jak 3000 let se o něm sepisují romány a ve všech vyfasuje roli záporáka.

Comments are closed.