modlitba

Asi zase začnu chodit do kostela…jak dlouho jsem nebyla, 15 let? Nějak tak… nebo se tam alespoň zajdu podívat. Vím o spoustě pro a spoustě proti, tak se budu zkoumat a uvidíme jestli po sčítání negativ a pozitiv budu v kladných, či záporných hodnotách:)

No a když už jsme u tohoto tématu, chtěla bych sem dát  krásnou Modlitbu, kterou napsal Antoine de Saint-Exupéry a pod kterou by šlo podepsat každé slovo. 

Neprosím o zázrak – Pane, nýbrž o sílu pro všední den. Nauč mne umění malých kroků. Učiň mne důvtipným a vynalézavým, učiň mne jistým, abych si uměl správně rozdělit čas. Daruj mi jemný postřeh, abych pochopil, co je prvořadé a co druhořadé. Prosím o sílu pro kázeň a míru, abych životem jen neproklouzával, ale abych si běh dne rozumně rozdělil, abych si všiml záblesků světla a výšin a abych si alespoň tu a tam našel čas pro kulturní prožitek. Dej mi poznat, že blouznění, ať o minulosti nebo budoucnosti, nepomáhá dál. Pomoz mi, abych to nejbližší činil co nejlépe a nynější chvíli poznal jako nejdůležitější.

Ochraň mne před naivní vírou, že v životě musí jít všechno hladce. Daruj mi střízlivé poznání, že těžkosti, porážky, neúspěchy a zvraty jsou samozřejmým doplňkem života, kterým rosteme, zrajeme.

Připomeň mi, že srdce často stávkuje proti rozumu. Pošli mi v pravou chvíli někoho, kdo má odvahu říci mi pravdu v lásce. Dej mi denní chléb pro tělo a duši, projev tvé lásky, přátelskou ozvěnu a alespoň občas prožitek, že mne někdo potřebuje.

Vím, že se mnohé problémy vyřeší tím, že se nic nedělá, dej mi, abych uměl čekat. Chtěl bych také tebe a jiné nechat vymluvit. Nejdůležitější věci si člověk neříká sám sobě, jsou mu řečeny.

Víš jak velice potřebujeme přátelství. Dej, abych této nejkrásnější, nejobtížnější, nejriskantnější a nejjemnější věci života dorostl. Propůjč mi nutné vnuknutí, abych ve správném okamžiku odevzdal balíček dobra, se slovy nebo bez nich, na správném místě.

Ochraňuj mne před strachem, že bych mohl zmeškat život. Nedávej mi co si přeji, ale co potřebuji. Nauč mne umění malých kroků.


6 Comments

 1. jana napsal:

  Tak chození do kostela fandím! :) Nechceš přijít k nám, hehe…

 2. Sandra napsal:

  K vám, to znamená přesně kam? K vám na dědinu?:-)

 3. Když už,tak do evangelickýho…Do katolickýho nechoď… :) ))

  Modlitba je náherná, ostatně jako vše, co vzešlo z Exupéryho pera….

 4. jana napsal:

  no jo no, dědina je trochu z ruky, co? :)

 5. Sandra napsal:

  nj, vzhledem k tomu, že nejsem motorizovaná a je to přesně tím druhým směrem z Prahy ven, než bydlíme, tak se obávám, že bych musela vyrážet už v sobotu, abych tam v neděli ráno byla:-)

 6. nominek napsal:

  Fakt pěkný text…