Karlínké jeviště- Adam a Eva

V neděli ráno jsem, jako první představení, shlédla Adama a Evu od Marka Twaina v podání souboru Šlamastyka. Za zmínku stojí velmi přesvědčivý výkon Anny Kuchařové v roli Evy. Michal Kočárek coby Adam byl herecky poněkud nevýrazný…což bylo do určité míry dáno typem role…. Považuji to za jedno z nejlepších představení, co jsem na tomto festivalu viděla- a to se ještě musí vzít v úvahu, že divadelní soubor Šlamastyka, který působí při gymnáziu Christiana Dopplera, je jedním ze dvou středoškolských ansáblů, které se letošní přehlídky účastnili, takže tam byli skoro nejmladší…


ochutnávka:


SOBOTA

Eva

Dnes jsem celé odpoledne pozorovala z dálky jiný experiment. Myslím, že je to muž. Já jsem ještě nikdy v životě neviděla muže, ale tohleto tak vypadá. Cítím, že je to tak, i když kdo ví … Možná, že je to architektonická památka. Ono nemá vůbec žádné boky! Dolů se zužuje jako mrkev, a když stojí, tak vypadá, jako prak vzhůru nohama. Zezačátku jsem se ho bála. Myslela jsem, že mě chce ulovit, ale pak jsem pochopila, že se mi naopak vyhýbá. Tehdy jsem přestala být taková nesmělá a několik hodin jsem ho honila. Ono se ovšem strašně polekalo a mělo úplně nešťastný obličej. Nakonec se natolik poplašilo, že vylezlo na strom.

Adam

Ten nový tvor s těmi dlouhými vlasy jde mi příšerně na nervy. Pořád se kolem mě motá a šlape mi na paty. Mě se to vůbec nelíbí. Netoužím po společnosti. Ať si jde k jiným zvířatům. Dneska je zataženo, brázda nízkého tlaku postupuje ze severu, vítr taktéž ze severu – zdá se, že bude pršet.

NEDĚLE

Eva

Teď Nám to krásně ladí. Už mi neutíká, a zdá se, že je mu příjemně v mé společnosti. Dělám všechno pro to, abych mu byla co nejvíce užitečná. Zbavila jsem ho například nutnosti dávat názvy věcem kolem nás. On k tomu totiž stejně nemá žádné schopnosti i kdyby se stavěl na hlavu. Pomohla jsem mu už v hodně případech. Jakmile se objeví něco nového, tak tomu okamžitě dám název. Hlavně kvůli tomu, abych ho nepřivedla do té trapné situace, že by musel mlčet. Vidím na něm, že je mi za to vděčný.

Adam

Teď jsem přišel i o možnost dávat názvy různým předmětům. Nový tvor je vymýšlí dřív, než stačím otevřít pusu. A vždy mi to zdůvodní stejně – Ono to tak vypadá. Názvy vznikají naprosto chaoticky, navzdory mým snahám. Ona degradovala naši krásnou Rajskou zahradu nemožnými tabulkami: „Na trávu nešlapat!“, „Psy nevenčit!“. Tvrdí, že z našich zahrad by se dala udělat pěkná lázeňská promenáda, kde by se scházela městská smetánka. Lázně – to je zase další její vynález. Slovo, které nemá vůbec žádný smysl. Co to je „Lázně“? Já se raději neptám. Ona totiž trpí mánií všechno objasňovat.

NEDĚLE

Eva

Dnes jsem chtěla utrhnout pro něj několik jablek z toho stromu.

Adam

Ona tvrdí, že had jí navádí ochutnat jablka z toho stromu. Prý pozná „NĚCOˇ. Něco nádherného, velikého, neuskutečněného. Varoval jsem jí, že to neskončí jenom poznáním. Tuším nebezpečí. Připravuji se na útěk.

Eva

Dotýkati se těchto jablek je zakázáno, říká. Prý bych mohla na sebe přivolat neštěstí. Ale ať si! Hlavně, že jeho udělám šťastným.

PO HŘÍCHU

O rok později

Adam

Dali jsme Tomu jméno Kain. Přinesla To zrovna, když jsem byl pryč. Ono se trochu podobá nám, a možná, že je i příbuzného rodu. Ovšem to si myslí ona. Omyl. Jsem přesvědčen, že Ono je ryba. Hodil jsem ho totiž do vody, a plavalo dolů ke svejm. Ona ho však popadla dříve, než jsem stačil svůj pokus dokončit a zasypala mě nadávkama. A vůbec – objevení toho stvoření jí úplně proměnilo. Nemá zájem o žádné experimenty. Ono jí tak zaměstnává, že na ostatní zvířata vůbec nepomyslí. Chová rybu celé noci na rukou, hladí jí po ploutvích. Měla by jí spíše hodit do vody, aby přestalo pištět. Místo toho poplácává rybu po okraji zad, vydává nějaké zvláštní zvuky a z těch otvorů, které má na to, aby pozorovalo předměty kolem sebe jí zase teče vláha.

O devět let později

Adam

Jsou to oba chlapečkové. My už jsme to dávno poznali. Zmátlo nás jenom to, že se objevili na svět tak nedokonalí. Teď k nim přibylo ještě několik holčiček

Po všem tom, co jsme spolu prožili jsem pochopil, že jsem byl úplný blázen. Lepší žít s Evou bez Ráje, než v Ráji bez Evy. Dříve se mi zdálo, že příliš moc breptá, ale teď si nedovedu představit život bez jejího hlasu.

O čtyřicet let později

Eva

Mým nejvroucnějším přáním je, abychom odešli z tohoto světa ve stejný okamžik. To je přání, které bude žít v srdci každé milující ženy, pokud bude svět světem. A jestli je jednomu z nás souzeno odejít první, ať jsem to já, protože Adam je silný a já slabá. A neznamenám pro něj tolik, co On pro mne.

Má prosba je věčná a nepřestane znít, dokud bude existovat na Zemi můj Rod.

Jsem první žena na světě, ale i v poslední ženě bude kus Adamova žebra.

Comments are closed.