Draze zaplacená Láska

Včera jsem navštívila Divadlo bez zábradlí, které uvádí hru amerického dramatika Murraye Schisgala „Láska“.


U pokladen mě málem trefilo, protože jsem zjistila, že lístky stojí 350Kč- jednotná cena. Žádné studentské slevy, žádné levnější lístky dozadu, nebo na stojáka- nic. To je cena jak do Národního…ale když už jsem tam byla, tak se mi zpátky domů nechtělo.
Další věcí, co se mě naprdla, ještě než vůbec stihlo představení začít, bylo to, že si tam klidně pouští z repráků reklamu. Tady nejsem v kině, herdek, jediný, co chci před představením slyšet, je upozornění, že si mám vypnout mobilní telefon. Vůbec mě nezajímá, že mediálním partnerem Divadla bez zábradlí je deník Právo a bůhvíkdoještě….
Takže- abych to zkrátila- s Divadlem bez zábradlí jsem skončila…alespoň do té doby, než se ze mě stane velezámožný člověk, co na korunu nehledí, nebo dokud toto divadlo neupraví svou cenovou politiku.
Ale teď k tomu představení… moc pěkně udělaná scéna, to se musí nechat. Herecké výkony (Chýlková, Heřmánek, Žák) byly vyvážené…proč musí představení o třech hercích stát 350Kč?… no, to je fuk.

Děj…nic neobvyklého…v první polovině se potkají dva staří spolužáci- ztroskotanec Harry Berlin a naoko úspěšný boháč Milt Menville, který se však po nocích baví tím, že hledá v popelnicích věci, které pak prodává coby secondhand zboží. Harry se právě chystá skoncovat se životem skokem z mostu „Zeptej se mě v co věřím, Miltne!“ „V co věříš, Harry?“ „V nic, nevěřím už v nic.“ „Copak to jde, žít a v nic nevěřit?“ „No, taky si říkám…“ a Milt mu to rozmluví, přesvědčí ho, že má smysl žít pro lásku- při té příležitosti ho přiměje, aby se seznámil s jeho ženou Elen, která se s ním bohužel nechce nechat rozvést, přestože jejich manželství ztroskotalo a Milt by si rád vzal svou milenku Lindičku. (jak je vidět, Milt sice věří v lásku, ale taky moc neví, co to láska je)
Harry a Elen si padnou do oka, Elen se rozvede s Miltem a vezme si Harryho…opona jde dolů a všichni pádí na záchod.
Druhá polovina začíná- nacházíme se na tom samém místě o čtyři měsíce později, Milt přemlouvá Elen, aby se rozvedla s Harrym a vrátila se k němu. (Lindička se s ním rozvedla) Elen souhlasí, protože její manželství s Harrym není zcela šťastné „podívej se, Harry, na tenhle graf- modrá čára určuje počet dní našeho manželství, červená křivka označuje počet pohlavních styků…“ „Kde je červená křivka?“ „No právě…!“
Jenže Harry by se s Elen určitě rozvést nechtěl, takže jak se ho zbavit? Vždyť se přeci stejně chtěl zabít, ne?
Takže- shrnutí- nebylo to úplně špatné představení, ačkoliv to také nepřineslo nic nového. Občas je to trochu přitažené za vlasy (například když se dozvíme, že Harry je vlastně homosexuál, co tajně miluje Milta) a občas se používají ty nejlacinější divadelní triky (příklad- Milt drží Elen v náručí a pak ji pouští na zem se slovy- už tě neudržím, Ivano- oba mají výrazy typu- sorry, tohle fakt nebylo naplánováno…zřejmě počítají s tím, že jen blázen by dal dalších 350Kč, aby se na to šel podívat příště zas)… ale tak jako jo- šest bodů z deseti možných.

Comments are closed.