včera, dnes a zítra

Táta byl mezi 68 docenty, kteří byli včera v Karolinu jmenováni profesory. Jsme na něj moc pyšní.

Hledali jsme o tom s Medvědem večer nějakou zprávu v tisku, protože tam například natáčela televize, ale našli jsme toho žalostně málo, protože koho by zajímali nějací profesoři, když jistého čtyřletého Brita vyhodili už z pěti mateřských škol.

Holt o tom tedy budu muset poinformovat sama:)

Upřímně řečeno mě celý ten ceremoniál příjemně překvapil. Moc se v těhle akcích nevyžívám, zvlášť, když jsme byli dopředu varováni, že celá procedura bude trvat hodinu a půl. Čekala jsem nějaké blablabla, ale bylo to nečekaně zajímavé. Jako svěží vánek zahájila paní ministryně školství proslovem o tom, v jak zoufalém stavu je české- nejen vysoké- školství, jak máme příliš mnoho vysokých škol i lidí s titulem a kvalita klesá společně s důvěrou lidí ve vysokoškolské vzdělání (při té příležitosti zmínila kauzu Plzeňských práv i létajících profesorů.) Apelovala na to, aby nově jmenovaní profesoři byli dostatečně přísní a nároční  k sobě, ke svým asistentům i studentům a nasadili laťku vysoko…a sdělila jim, že žádné další létání už nebude, že si na ně pěkně posvítí.

Pak se dostal ke slovu pan prezident a říkal, že když to paní ministryně vidí takto správně kriticky, tak je nejvyšší čas na to, aby už byly volby a ona byla ze svého místa vyšoupnuta. Když viděl, že se nějak nikdo nesměje, tak to zahrál do outu a vzpomněl si na to, jak před 15 lety byl on na tomto místě rovněž jmenován profesorem. Pak vyzval profesory, aby nezůstávali ve slonovinové věži svého úzce zaměřeného oboru, ale aby se také účastnili diskuze o věcech veřejných. Jeho projev mi přišel nejméně zajímavý, ale musí se mu nechat, že jako jediný mluvil spatra.

Nakonec děkovala za  čerstvě jmenované profesory jedna paní profesorka z fildy, která už nevím jak se jmenovala, ale mluvila krásně. Mimo jiné říkala, že by chtěla za všechny poděkovat rodinným příslušníkům za to, že to s nimi vydrželi, když se jim věnovali vždy jen jedním okem a jedním uchem a duchem byli mimo, u své práce. V ten moment oko nezůstalo suché, tuto zkušenost zřejmě sdílela většina přítomných.  Tak to byla ta dojemná část projevu, komická část následovala, když dodala: „Omlouvám se teď kolegům z uměleckých fakult, že tu mluvím o vědě a bádání, ale vám zase za chvíli zahraje váš kolega na flétničku…“

Jedním okem a jedním uchem… na to ovšem člověk nemusí být zrovna výzkumník a badatel. Já jsem například dnes vybírala z bankomatu, mechanicky vyťukávala požadovaná čísla a přemýšlela u toho nad tím, co uvařím k obědu. Dokončila jsem transakci a šla…ušla jsem asi sto metrů a najednou jsem měla takové tušení, že je něco špatně. Mrkla jsem rychle do peněženky a rolička bankovek tam chyběla. Rozběhla jsem se prázdným podloubím zpátky až k bankomatu, u kterého stála paní, co šla na řadu po mně. „Prosím Vás, zapomněla jsem tu v bankomatu peníze, nenašla jste je tu náhodou?“ „Ne, vždyť vidíte, že jsem si zrovna vybrala,“ řekla paní a odešla. No jo no, za blbost se holt platí  a dělat něco jedním okem a jedním uchem je pěkně na houby. Paní jsem v duchu popřála ať si políbí, třeba pod třešní, když je dneska ten první máj, lásky čas …doufám, že ty moje peníze opravdu potřebovala, když mi kvůli nim byla schopná lhát tak pohotově do očí.

…zřejmě budu muset tento měsíc více šetřit. Nebo zase něco prodám na aukru.

Zítra jedeme do Hradce. Doufám, že nebude pršet a něco pěkného zažijeme.

6 Comments

 1. jana napsal:

  Jo, zase něco prodáš za korunu a korunu za to zaplatíš, viď? :) To je mi líto s těmi penězi…
  A gratuluju! :)

 2. Quanti napsal:

  :(

 3. Manželka napsal:

  Tak moc blahopřeju!!!

 4. Manželka napsal:

  Jo, a ten bankomat jste myslím už vyřešili,l ne? zachytla jsem něco na FB… snědl peníze zpátky?

 5. Sandra napsal:

  Manželko, to se ještě neví. Podle toho, co jsem se doslechla- jak jsem zjistila, tak je to docela častý jev, ve svém okolí jsem našla docela veliký počet podobně postižených jedinců. Bůhvíproč ty peníze lezou z toho bankomatu až jako poslední!(?)- tak to docela trvá, než se ty sežrané peníze připíší zpátky na účet. Třeba měsíc. Zatím mám tu částku 2x strhnutou, tak uvidím, co se bude dít dál…

 6. Cheorchia napsal:

  Prachy,ktery jsou „ukradeny“ nikomu stesti neprinesou.Me by hanba fackovala.Je mi to lito Sandro :( .
  A tatinkovi blahopreju :) ).