Sousedi

Naši domácí idylku nám poněkud komplikují sousedé, kteří bydlí pod námi. Od té doby, co jsme se nastěhovali, nám neustále buší do topení. V jednu odpoledne, ve čtyři, v sedm večer… poprvé zabušili hned ten den, co jsme se nastěhovali, já dala po obědě Valerku do postýlky a šla jsem do tašky najít pyžamo, Valerka řvala…a než jsem se stihla během dvou minut vrátit, ozvaly se nezaměnitelné rány, které se nesly celým barákem. To jsem ale aspoň věděla proč že to na nás někdo buší. Od té doby se rány ozývaly v době, kdy jsem měla obě děti poblíž, nikdo neječel, ani nic hroznýho nedělal…jen jednou jsem chápala. To když jsem se naložila do vany a uspávat měl Medvěd. Uspával tak, že dal Krokodýlku do postýlky a nechal ji vyřvat. Ty rány byly slyšet i pod vodou (ale v tomto jediném případě jsem to chápala.)

Jednou už jsem dospěla k tomu, že to snad ani nemůže někdo bušit na nás, že se třeba stresuji zbytečně a bušení patří nějakému jinému hříšníkovi. Popadla jsem obě dvě děti a zazvonila u sousedčiných dveří. Otevřela ještě s vařečkou v ruce. V klidu jsem se zeptala jestli na nás bušila a ona že jo, že dětičky hrozně dupou. Tak jsem ji ujistila, že budeme rekonstruovat, že to odhlučníme, že natáhneme koberce i na těch několika málo mítech, kde ještě nejsou a že se budu snažit být s dětmi co nejvíce venku, pokud to počasí dovolí. Od toho rozhovoru to bušení trochu polevilo…jenže dnes to tu bylo zas. Co jsme se vrátili z té nemocnice,tak Vojta usnul a spal až do 19.30, ve 20 hodin se tu stavila kámoška se psem a ve 20.20 už na nás sousedka bušila. S kamarádkou jsem za celou hodinu a půl stihla prohodit stěží pár vět, protože jsem večer trávila opakováním zaklínadla: Vojto neběhej, Vojto nedupej, sedni si. Dařilo se mi tak ze 70%, ale stejně to bylo málo. V půl desáté, to už byla kámoška na odchodu, mi tu zazvonila sousedka osobně. A prý jestli mi přijde normální, že takhle malé děti ještě v půl desáté nespí, že ona také měla dítě a to že chodilo spát po večerníčku a že manžel přijde v osm z práce a slyší samé dupání a že na nás zavolá sociálku. Já neřekla nic, kámoška jí trochu zprudila, že co je jí do toho, kdy chodí moje děti spát, že noční klid je od 22 hodin, že Vojtu akorát stresuje (což je pravda, vždycky když zabuší, tak se Vojta psychne, že si pro něj jdou čerti…i celou tu dobu, co stála sousedka u dveří, tak mi drtil nohu, brečel a opakoval, že je hodnej…Vojta, ten samostatnej, nebojácnej kluk, to už musí bejt) a že už jsme tu z toho všichni na budku, jak se tu marně snažíme zkrotit temperament živých dětí, abychom se jí zavděčili.

A mně je z toho tak nějak smutno. Na jednu stranu ji chápu, na druhou stranu s tím těžko můžu teď něco udělat (a docela by mě zajímalo jestli její dítě skutečně chodilo spát bez výjimky po večerníčku a nikdy nepřetáhlo, nebo jestli jí po těch 20 letech trochu selhává paměť) a vadí mi, že zatímco já se snažím, tak z jejich strany vidím jen nulovou toleranci. Od pátku jsme byli pryč, vrátili jsme se včera, dnes jsme byli celý den ve městě, hned jak jsme přišli, tak děti usnuly a vzbudily se po půl osmé- necelou hodinu na to začli sousedi bušit. To nepovažuji zrovna za vrchol dobré vůle…

Nemám tyhle konflikty ráda, většinou s každým vyjdu, nebaví mě se s někým dohadovat o suché z nosu…ale tohle mi docela dost zasahuje do života a psychicky mě to vyčerpává. Zvlášť že jsem na to sama. Když se ozval zvonek u dveří, tak se mi úplně sevřel žaludek. Kdyby tu byl Medvěd, tak půjde otevřít on a sousedku požene do horoucích pekel a ještě za ní bude vykřikovat paragrafy…

Doma by mělo být útulno a ne stres a samé: jen tiše, děti, tiše, ať nás není slyšet.

A to ještě sousedka neví, že tyto dva kousky nejsou s největší pravděpodobností poslední…

18 Comments

 1. Nigerijcova žena napsal:

  Cywe, bych vzala vařečku a bouchala jim na topení taky. Třeba celej den, schválně, koho by to přešlo dřív…Ať si vobouchá strop kartonama od vajíček a dá pokoj.

  Děti prostě běhají, skáčou a dupou, brečí nebo řvou. Ale přece je nepřivážu s roubíkem k židli kvůli sociopatický sousedce, ne???

  Pod náma bydlí taková dost stará paní a dost se divím, že se na nás při náhodném setkání pořád usmívá. Tuhle říkala dětem :“Já vás tam slyším dupat!“a smála se, mně zatrnulo a začala jsem se omlouvat, že to občas musí bejt asi dost hrozný, navíc máme plovoucí podlahu, která hluk snad ještě zesiluje.

  A ona se mi smála, že za co se omlouvám, že ona měla taky tři děti, že prostě děti člověk v klidu neudrží. Že tisíckrát víc jí vadili ti lidi, kteří tu bydleli před náma, protože ti ji minimálně jednou měsíčně vytopili…

  Ale zas jsem začala holky trochu uklidňovat:“Nedupej, nebouchej…ta stará paní se bude bát…“ a na chvíli to vždycky zabere….

 2. Manželka napsal:

  Asi bych nebouchala, ale na paní bych vyběhla s tím nočním klidem… A možná bych ještě dodala, že dělám, co můžu, ale děti jsou děti a jestli teda musí bušit, tak ať si buší, když jí nevadí, že tím dělá víc randálu, než vy… a nazdar. A po každém bušení bych dupání vždycky o malinko zesílila.
  Naši ubozí sousedé bez hnutí brvou trpí naši trampolínu i dceřinu chůzi po podlahové dlažbě v podpatkách (občas); děti se snažíme mírnit, zvlášť večer, to taky nesmějí dupat a jezdit na elektrické motorce… ale odpoledne si s tím hlavu moc nelámem, a sousedi také ne (i když, teď mě napadá, jestli si sousedi naše děti neberou k sobě kvůli tomu, že u nich nadělají míň hluku? :D )

 3. Blondýna napsal:

  jezis co blaznis… proste ji vysvetli, ze zije v panelaku a at si zvykne. Takovy sousedy jsme meli taky. Jednou jsem si knim sla poslechnout, co udajne dupani znamena. Muj muz nahore dupal o stoset a dole nebylo slyset nic. Razne jsem mile dame vysvetlila, ze jestli jeste jednou zaklepe bezduvodne, zavolan na ni polici za obtezovani a od te doby je klid. Nekteri lide jsou hrozni. Nedelej si z toho nerva, fakt!

 4. Cheorchia napsal:

  Sandro a proc se nezeptas na ty paragrafy Medveda? At Ti je sepise a strc je do ruky sousedce :) ).Jak to asi lidi delali driv? Jestli nechce poslouchat dupajici deti a „hlucne“ sousedy,necht se odstehuje na Sibir.
  Tohle neni sranda,Tobe z toho jebne a deti potrebuji predevsim klidnou mamu.Nehlede k tomu,ze krava sousedka psychicky depta vase deti.
  No a to by bylo neco na me,zavolat socialku,ze nase deti v sedm nespi.Jak by mohli spat,kdyz vy pani mlatite do topeni????
  Priznam se,ze me byla cena Vaseho bytu trosku podezrele levna :) ),jestli byvali najemnici neprchli kvuli sousedce.

 5. Sejra napsal:

  Je mi tě moc líto za takový peklo.
  Jenom smutně potvrzuješ, že mít děti je v naší společnosti něco jako malomocenství ve středověku – nejraději by tě s nima někam zavřeli, za tlusté zdi a pustili by tě až jim bude 25 let, budou vydělávat 50 000,- a budou úplně zabezepčený.
  Přikláním se na stranu Cheo, klidně bych i tu sociálku nechal zavolat a pak bych milou babu vyprovodil ze dveří se slovy „ty hnusná udavačská komunistická svině“ nebo tak něco…
  Ale sem stejný jako ty – z každým se snažím vyjít a kolikrát se zbytečně trápím, ačkoliv jsem v tom skorem nevinně. Ale v tvém případě už by mi asi bouchnul kotel.

 6. Sandra napsal:

  děkuji vám, přátelé, za podporu:-)
  Cheo, ne, nemyslím si, že by sousedka nějak výrazně ovlivnila cenu našeho bytu (ale myšlenka je to zajímavá) Dokonce bych si vsadila na to, že to je člověk, který nemá problém s nikým jiným než s námi, resp. s našimi malými duponky. S tou rodinou, co tu bydela před námi vycházela v pohodě, jenže ti měli děti v pozdně pubertálním věku, co se doma asi moc nezdržovaly. A sousedovic dcera je dospělá, odvykli na malé děti a přijde jim zatěžko si opět zvykat. Ta paní prodělala nějakou hnusnou chorobu, nejsp. rakovinu a teď je doma, asi jí nebývá dobře…vlastně ji chápu, ale nevím jak jí pomoci. Děti se snažím krotit, ale i to má svou hranici. Za tou hranicí je to psycho a není to k žití. Když říkala, že se máme odstěhovat do baráku, mohla bych jí říct to samé…jenže ona už tu žije 30 let.
  No a s tou sociálkou a stížnostmi na družstvu, kterými vyhrožovala, doufám, že to nemyslela vážně. Stejně by jí to asi nepomohlo, byt máme v OV, takže názor družstva nám může být celkem u zadele (jasně že by to bylo nepříjemné) a na sociálku jsem dnes volala a tam mi řekli, že neexistuje žádná předepsaná hodina, kdy by děti měly chodit spát.
  No nic, napsali jsme jim pěkný dopis o tom, jak se budeme snažit a co všechno odhlučníme…a co všechno by mohli odhlučnit oni, pokud jim naše odhlučnění nebude postačovat. Medvěd to zabalil do takových pěkných slovíček: …Vzájemná tolerance je nutností, neboť panelový dům nikdy nikomu nezaručí 100% klid. Chodím na soudy již přes pět let a většinou řeším spory, kdy se lidé neumí dohodnout a mohu Vás ujistit, že to vždy považuji za smutné a zbytečné.“, „Věřím, že doceňujete naše konstruktivní a aktivní řešení, které připravujeme.“, „Na závěr Vás mohu ujistit, že naše vzájemné sousedství nevyřeší smysluplně žádný třetí orgán jako družstvo, sociální pracovnice nebo městská policie, ale pouze my naším rozumným přístupem a přiměřenou mírou tolerance, ke které musíme společně dospět.“
  Večer jim tam ten Liebesbrief odnese osobně, tak uvidíme jak se situace vyvine…

 7. Sejra napsal:

  Z Mědvěda mluví rozum u právníků nevídaný!!!!!! (to je prosím lichotka)
  Já se právě setkávám s tím, že právníci se naopak snaží tyhle věci řešit přes úřady atd. nikdy se nic nevyřeší, ouřad píše jeden papír za druhým, klient platí a právník inkasuje. Zrovna teď tady řeším sousedskou nenávist, pochopitelně si ji hojí přes naprosto bezvýznamé povolení k odběru vody z prameniště a teď do toho dokonce namontovali advokátní kancelář (na papíře jsou podepsáni hned dva právníci plus jeden koncipient) a jediný jejich vklad do procesu je, že slovo od slova opsali stížnosti nenávistí oplývajících sousedů, akorát některé věty opsali tučným písmem. Zajímalo by mě, kolik taková sranda stojí.

 8. Vlasta napsal:

  Pokud by slo jen o buseni, kaslala bych na to, ale v okamzitu kdy by mi to zacalo stresovat deti (v mym pripade imaginarni), vytahla bych do boje. Pani muze byt nemocna, muze ji byt spatne – to ale neznamena ze musi delat zle ostanim:( Tohle je fakt smutny:(

 9. Cheorchia napsal:

  Sandro Tvuj Chot je FRAJER!!!! :)
  Na me pred nedavnem vlitla sousedka,at podepisu papir,co donesou na mestskou policii,ze kluk naproti nam si pousti nahlas muziku.No bozee,tak mel mladej mejdan.Poslala jsem celej barak do haje,ze me se jeho muzika libi.Mnohem vic mi vadi souseduv stekajici pes a to nikoliv pres den,ale zacne kolem 1h rano a obcas vydrzi tak do 5-6h.
  Tvuj telefonat na socialku mi udelal moc velkou radost :) !!!!

 10. Sandra napsal:

  No on to Medvěd řeší v klidu, protože to řeší na dálku a s odstupem. Jinak je horká hlava a kdyby tu včera byl, jeho bezprostřední reakce by asi vypadala výrazně jinak :-) No, jsem na to zvědavá, jak to naše další soužití bude vypadat…

 11. Nigerijcova žena napsal:

  Sandro, tak snad to paní přechodně, než odhlučníte podlahy přežije se špunty v uších…Ale mám takový obavy, že moc vstřícná nebude…Chápu, že je nemocná, nebo byla, ale když já měla novorozeně doma a manžel dělal noční, taky sousedi nedbali a začali rekostruovat byt, začínali ráno a je-li do večera, vrtačka do panelu předčí i stádo dětských nohou. Než zrenovovali vše k obrazu svému, byl tam rachot přes dva měsíce, a jen co skončili, začali s rekonstrukcí sousedi na druhý straně…Ti ale jeli až od odpoledne až do nočního klidu po návratu z práce…To je prostě daň za život v paneláku.

  Jak píše Chea, mnohonásobně víc mi vadila smečka psů na zahradě rodinného domu těsně za barákem, kteří štěkali jak strhaní ve dne v noci.

  MMCH, jsem zvědavá, co sousedka bude dělat, až jí pojedou nad hlavou vrtačky, se ubouchá…

 12. mura napsal:

  muhaha, poridis si toho amazonana? :-) (sorry, soucitim s tebou, ale nemohla jsem odolat)

 13. Sandra napsal:

  jj, rovnou páreček a z pracovny jim uděláme voliéru?:-)
  Ne, dělám si legraci, amazoňany do paneláku ne…ale ono bude bohatě stačit, když si časem pořídíme ještě tak dva, tři páry dupajících nožiček.

 14. nominek napsal:

  Fujtajbl, tak takovou sousedku vážně nezávidím… V paneláku je hluk přesně ta daň, co musí ostatní prostě respektovat… Tak jak píše Nigerie – tu vrtá ten, tam onen… No, a já zrovna dneska v devět večer kladivem a hřebíky „spravovala“ dceři rozpadlý rošt z postele… Prostě panelák. Měl by se respektovat aspoň noční klid – ostatní prostě – to je život,no. Ale chápu to. Pod mou mamkou taky bydlí jeden takový nesnášenlivec a občas to stojí za to… Pevné nervy!!!

 15. spoon napsal:

  tyyjo to je peklo! A oni jsou duchodci nebo co ze jsou porad doma? Mne by asi rozhodilo uz to prvni bouchani. Takovej zpusob komunikace nevesti nic dobryho. A ja nejsem schopna odplacet hrubosti stejnou minci. O dopadu na deti nemluve. Je mi vas lito – novej byt a perspektiva vlekleho sporu….nic oc by jeden stal. Slibovat ze budete travit maximum casu outdoors? Takovyhle ustupky hned na zacatku? To je tezkej kalibr 0 vzdyt je to VAS byt!!!???

  mamka bydli v panelaku a nad ni jsou sousedi co maj zrejme podobnou neodizolovanou plovouci podlahu …je slyset spadnout i hrasek, obrazne. Kazdej krok. Nejdriv jsem myslela ze deti maj nejaky backorky s pevnou podrazkou, ale pak jsem si uvedomila (pokud zrovna u nas nebezela tv etc) ze slysim zeshora uplne vsechno! Pak ale na druhou stranu – tohle je panelak, zvuky jsou slyset i ze zachoda pres stoupacky tak clovek se holt s tim musi smirit ne?

  Neustupujte babe a nedejte se!

 16. duna napsal:

  Sandro, po dlouhé době zdravím :-) Koukám, že jste dopadli stejně jako my. Naše holky taky vyrůstaj na „ježíš nedupej! choď normálně!“ Ale můžu tě uklidnit – po letech už to přestaneš tak řešit, občas si nahlas ulevíš něčím jako „neřvi zas ty debilní kreténe, aby ses neposral!!!“, když některý z dítek poběží na záchod a trochu při tom zadupe a zespoda se ozve neurvalý řvaní: „co tam zas vy hovada děláte?“
  Po těch letech už oba ty idioty zespoda ignoruju. Přestala jsem je zdravit (oni přestali dřív než já) a mlácení zespoda je mi ukradený (je to jejich strop).
  Jo a můžu tě ujistit, že i když jsme při rekonstrukci bytu odhlučnili podlahu, stejně mlátěj furt…
  Chyba není ve tvých dětech. Chyba je v těch ignorantech dole. Holky se celkem za těch pět let tady už naučily baletit po špičkách, ale když sem občas přijdou jejich kamarádi a pohybujou se tu stejně jak jsou zvyklí…

 17. Sandra napsal:

  Duno, ráda tě tu vidím, ale moc jsi mě nepotěšila:)

 18. Petra Březinová napsal:

  Bohužel máme ten samý problém, také jsme se sem nedávno přistěhovali, a paní pod námi vadí, že tady naše 19 měsíční dcerka ťape. Buší nám do topení ve dne v noci, jsme z toho dost unavení, budí malou, vyhrožuje, že nás udá na úřad. Udá za to, že tady chodíme. Nevím, co dělat, prosím poraďte, mail: brezinova-petra@centrum.cz Díky