Slovní zásoba

Když jsem si vybírala knihu, kterou letos načtu na slovní zásobu, vsadila jsem na Un giovedí dopo le cinque od Debenedettiho. Svou roli v tom hrálo mnoho faktorů- kniha měla pěknou vazbu, velká písmenka a na první stránce jsem skoro všem slovíčkům rozuměla (to byla také poslední stránka, na které jsem skoro všem slovíčkům rozuměla)- nejvíc ze všeho ale rozhodlo, že se jedná o knihu vydanou v roce 2000, tudíž jsem přepokládala, že by mohla být psána současným a srozumitelným jazykem….což byla dobrá myšlenka, ale trochu mimo mísu.


Za a) tak nudnou knihu jsem už dlouho nečetla- děj je ve zkratce takový, že Piero celý život trpí komplexem méněcennosti vůči svému kamarádovi Gianlucovi, protože Gianlucova rodina je bohatší a úspěšnější. (Je to jeho jediný kamarád, ale přitom ho nenávidí). Začne si s jeho ženou Magdou, které je její manžel také trnem v oku (Gianluca je homosexuál)- a tak společně spřádají plány jak se ho zbavit…nakonec pomůže náhoda, protože Piero je u toho, když se Gianlucovi udělá špatně a slíbí mu, že přivolá pomoc…a nechá ho tam chcípnout jako psa.

Tolik o ději- problém je v tom, že je to celé vyprávěno retrospektivně a my už od začátku víme, že Piero Gianlucu zabije- víme také o motivu a víme, že se jedná o perfektní zločin, za který nebude nikdy odsouzen. Nevíme tedy jedině jak to udělá. Shrnutí v první kapitole. V dalších x kapitolách se autor poněkud opakuje- udělal jsem něco hrozného, spáchal jsem dokonalý zločin- můj zločin, který mi nedá spát- ta hrozná věc, co jsem udělal- budete si myslet, že jsem monstrum, protože jsem udělal hroznou věc- ta hrozná věc je opravdu hrozná…

Takže kdo si přečte první kapitolu a poslední dvě stránky, vůbec o nic nepřijde.

Za b) práci jsem si také neušetřila, protože mi vyšlo 700 neznámých slovíček k vypsání …

zatr sakr

Příští semestr si vyberu knihu, co je celá ušmudlaná a potrhaná. To je totiž znamením toho, že už ji spousta lidí četlo…takže by mohla být zajímavá. Jen dál od knih, co jsou už pět let v knihovně a září novotou…

(Jo, kdybyste si to i přes moje nářky chtěli přečíst, tak vás musím zklamat, protože do češtiny to zatím přeloženo nebylo…nevím, proč mě to nepřekvapuje…:-)

Comments are closed.