přijímačky

Včera jsem se zúčastnila zvláštní soutěže s názvem přijímací řízení na vysokou školu. Hlavní výhrou v této soutěži je několik dalších dlouhých let strávených nad knihami, prošprtané večery, nervozita a stres…a také pár kilo navíc, pokud špatně zvládáte stres. Jako já. „Možná bys na tu školu vůbec neměla chodit a místo toho bys mohla začít pravidelně navštěvovat psychologa,“ říkala mi před zkouškama máma, když kritickým okem zhodnotila, že 5 z mých pracně shozených 10 kilo se na mne opět nějak přišpendlilo zpátky. Myslím, že to je výborný nápad, bude se to nádherně vyjímat v mém CV- X let na MD, pod stálým dohledem psychologa.

Zpátky k těm zkouškám- jestli jsem vyhrála ještě nevím, ale vím, že jsem se svým výsledkem spokojená. V angličtině mám 47 správných odpovědí z 50 a v matice mám špatně jeden lehčí a jeden těžší příklad z 15. Jestli to bude stačit na přijetí nevím, protože jak jsem tam tak okolo sebe viděla ty našprtané kluky čerstvě po maturitě, co podobně jako můj brácha na podobné příklady nahlíží jako na počítání pro zvláštní školy, tak konkurence bude veliká. I já jsem na tom po maturitě byla líp než teď a to jsem nebyla žádná matematická hvězda (Ta matematika, Sandro, teda nic moc, co dělají rodiče? No, otec je matematik a matka je také matematik…????)
Ale takovej je život, udělala jsem maximum a lepší výsledek už asi nikdy mít nebudu, takže jestli to nebude k přijetí stačit, holt mi to nebylo souzeno.

Některé trápí ale i opačný problém.

„Víš, já stejně nevim, co budeš dělat když tě tam vezmou.“ (táta)

No, to já taky úplně přesně nevím… asi holt budu muset začít předstírat nějaké učení:-)

No, jinak ještě nutno napsat, bez ohledu na výsledek, že veliké díky patří všem, co investovali čas a energii, aby mi zodpovídali dotazy, nebo hlídali děti.

25 Comments

 1. Sejra napsal:

  A školu prozradíš? I když matematika může ledacos naznačit, ale stejně bys mohla pípnout:-)

  Já kdysi, když sem zkoušel humanistiku, přijímačky byly z češtiny, to byla tragédie, ale dost sem toho opsal od holky, co seděla pode mnou. A kupodivu to stačilo a byl sem přijat. Akorát sem pak stejně vylít z tý češtiny. Jenže to sem ještě nevěděl, že ta úča to dělá skoro každýmu chlapovi a je pak za ní třeba zajít a ona nad seminární prací změní názor a chlapa ke zkoušce pustí.
  A teď už v tom zase lítám, mám sice přerušeno, ale na podzim mi to začne znova a ty předměty, co mě čekaj, sou strašná hrůza (statistika, makroekonomie a tak).

 2. Sandra napsal:

  Vítěz bere VŠE:)

 3. Sandra napsal:

  update: právě jsem se dozvěděla, že mě přijali, takže od září rozjíždím svou malou soukromou reality show s názvem Filďák na ekonomce:)

 4. Sejra napsal:

  Buhehe, takže budeš mít taky mikro a makroekonomii, statistiku a tak, žejo?

 5. Sandra napsal:

  jj, všechny tyhle libůstky tam jsou, ikdyž já se spíš děsím jiných předmětů. NO nic, tento týden se budu radovat a od příštího týdne začnu zjišťovat jak a co to vlastně bude všechno obnášet, popř. se začnu pomalu připravovat předem. Ono těch 8 let od maturity je docela znát.
  Dřív jsem bývala chytřejší a bystřejší… tak teď holt budu muset být o to víc pilná:-)

 6. jana napsal:

  Gratulace! Já se teď taky učím a žeru jak nezavřená… hrozné. Chleby s nutelou do mě padají jak do Macochy :) . A jak tu školu skloubíš s dalšími dvěma dětmi…? :)

 7. Sandra napsal:

  Hehe, no co nejdřív si dojdu na gyndu pro nějakou spolehlivou antikoncepci:-) Alespoň ten první rok, než se rozkoukám bych chtěla mít bez různých těhotenských, předporodních a poporodních radostí…pak se uvidí dle situace.
  Tak šak su ještě mladá….času dost:-)

 8. Sejra napsal:

  Co může být horšího než statistika? Ha, vlastně už vím, ještě horší předmět sme měli systémovou analýzu výrobkových vertikál. Dodneška nevím, co to bylo, ale měl sem za dva.
  Já sem po matuře 16 let a je to tragedie. Ani ta pilnost už není…

 9. Sandra napsal:

  No třeba hned první semestr máme informatiku. Brácha sice říkal, že to bude něco jako- tímto tlačítkem se počítač zapíná…ale vzhledem k tomu, že se nejedná o kurzy pro seniory, tak o tom dost vážně pochybuji. A programovat neumím. No nic, nějak bude.

 10. Sejra napsal:

  Informatiku sme měli dvakrát – první byla opravdu o tom, co je hardisk a co procesor. V druhé už sme dělali nějaké objektové programování, databáze a základy tvorby webových stránek. Ale nebylo to tak hrozný, skoro mě to i bavilo.

 11. Sandra napsal:

  Hm, no jak jsem koukala na sylabus předmětu, tak možná nebude tak zle:-) Hlavně mě zaráží, že budu mít hrozně málo předmětů za spoustu kreditů. Líbí se mi, jak to mají pěkně rozepsané a obodované podle toho, kolik „průměrný student“( co to je?) stráví času nad přípravou na ten onen předmět.(http://isis.vse.cz/katalog/syllabus.pl?zpet=/katalog/index.pl?vzorek=3MI101,Dohledat=Dohledat,obdobi=81,obdobi=61,jak=dle_jmena;predmet=68486) Na fildě jsme to měli takové živelné, např. latina, nad kterou i velmi nadprůměrní studenti museli trávit týdny byla za kredit jeden, zatímco některé méně náročné předměty byly i za tři …ale o 5, či dokonce 8 kreditech za předmět se nám ani nesnilo. A 180 kreditů jsme museli nasbírat také.
  Tak jsem zvědavá, jen doufám, že nejsem „podprůměrný student“:-)

 12. Sejra napsal:

  My naštěstí kredity nehoníme. Máme šest předmětů za semestr, každej končí zkouškou s výjimkou jazyka, tam byl zápočet a v dalším semestru zkouška. Ale musíme mít všechny zkoušky ze všech předmětů.
  A nějaké předměty z fildy ti neuznají?

 13. Sandra napsal:

  No tak já to mám na foldě ukončeno titulem, takže by mi přišlo divné si něco nárokovat k uznání ještě jednou. Jako že splníš jednu povinnost a žádáš 2x o odměnu. Navíc to jsou dost odlišné předměty..možná bych nemusela chodit na jazyky, ale tam zas budu chodit ráda, budou- li co k čemu…

 14. Sejra napsal:

  No já to právě vidím opačně – proč se dřít s něčím, s čím už sem se jednou dřel? Notabene pokud by to byl nějaký hrozný předmět, kterej by nebyl státnicovej.

 15. Sandra napsal:

  Protože když už ses s tím jednou dřel, tak to určitě umíš a zvládneš to napodruhé levou zadní:-)

 16. Manželka napsal:

  VŠE… z toho jsou na mě mrákoty, jen to čtu :D – ale gratuluju, i když si taky lámu hlavu, jak se ti podaří vychovávat pět dětí při studiu… ;)

 17. Sandra napsal:

  Manželko, já doufám, že než jich bude 5, tak tu školu dodělám:-)

 18. Sejra napsal:

  Já teda nevím jak ty, ale já učivo zapomínám zhruba tak do dvou hodin po vykonání zkoušky. Takže bych ten předmět nezopakoval možná už ani druhý den, natož za několik let:-)))

  Pět dětí? Proboha…

 19. mura napsal:

  gratulace :) ale nezavidim ti to teda :) jeste porad si pomerne dobre pamatuju ten rok, kdy jsem psala diplomku, sprtala se na statnice, opravovala barak, k tomu byla (uz zase) tehotna a vychovavala dvě batolata mladsich 3 let

  co provedes detma? na vse se nepozaduje ucast na cvicenich?

  otec matematik, matka matematik… to taky znam :) jedno z mych detskych traumat byla otazka „a cim jsou tvoji rodice?“ vsichni meli rodice s normalnim povolanim jako prodavacka, instalater, lekar, urednice, ridic… jen ja 2 matematiky :)

 20. spoon napsal:

  gratuluju, k uspechu pri prijmackach a hlavne k rozhodnuti! Hodlas menit karieru nebo studovat jen tak ‘do zasoby’ aby ses nenudila? Ses ted teda Bk nebo Mgr filosof? nebo mas nejake uzsi zamereni?

 21. Sandra napsal:

  Můro, účast na cvičeních se vyžaduje, ale je to jen pár hodin týdně (3 cvíka), hlídání mám na tu dobu zajištěno (rozuměj zaplaceno) Budu tedy řešit jen umístění jednoho dítěte, druhého se ujme výchovná instituce. No a pak mají na VŠE dětský koutek- sice tedy na jiné fakultě, ale ve stejné budově, tak snad nebudou tak lpět na detailech:)

  Spoon, hodlám měnit kariéru, mám vystudovanou italštinu a netíhne mě to ani k učení, ani k překládání. Navíc nevím jestli nakonec přeci jen neskončíme v Hradci a tam bych vůbec uplatnění v oboru sehnala těžko. Účetní hledají všude a dá se to dělat i při pěti dětech z domova:-)

 22. mura napsal:

  pokrok je nezadrzitelny :D pani, 3 cvika tydne a detsky koutek. dobre sis tu skolu vybrala :)

 23. Sandra napsal:

  Však to je také VŠE, nejtěžší gympl v Praze:-)

 24. Dia napsal:

  Teeeeda, moc gratulujeme!! je videt, ze odhodlani a vydrz ti nechybi, dobre jsi tu pripravu zvladla. Me uz by ted asi nevzali ani na ten gympl, kdybych mela delat znova prijimacky ;-) Jsem si jista, ze ti to pujde, i kdyz s detickama to bude asi obcas dost narocny..ale kdo vyrtva, ten zvitezi, tak drzime mooooc palecky :-)

 25. Sandra napsal:

  Nj, ty bys totiž byla jak z toho vtipu o tom, proč nevzali mat-fyzáka na ekonomku:-)
  Ale jinak dík:-)