potratové zamyšlení

Tak si k dnešnímu podzimnímu večeru dáme jedno trochu náročnější téma.
Byl u nás na návštěvě kamarád s dcerou. Zatímco si holčička s Mojtou hráli pod dekou na maminku a na tatínka, kamarád se rozpovídal o svém právě rozpadlém vztahu. „Prý mě neměla ráda už roky…proč jsme si to dítě tedy pořizovali?“ koukal na blonďatou čupřinu, která vykukovala zpod chechtající se deky. „Tak to jste snad chtěli oba, ne?“namítla jsem. „Já ne,“ ohradil se, „dokonce jsme byli na potratu… no, jenže pak jsem si to rozmyslel, když jsem viděl, že by ona chtěla a tak jsem jí udělal další.“ To mě tedy dost odrovnalo a přestože se pak hovor stočil jiným směrem, nemohla jsem to pustit z hlavy.
Nejsem vášnivý odpůrce potratů, naopak si umím představit spoustu životních situací, ve kterých si člověk rozhodnutím dítě na svět nepřivést volí to menší zlo. Argument typu- do 12 týdne těhotenství už má dítě vyvinuté i nehtíky, a potrat je tedy nehumánní vražda- mi přijde trochu mimo, protože co to tomu tvorečkovi bude platné, že se jeho matka zachovala „humánně“ když se narodí do nějaké mizérie…
Na druhou stranu potrat není druh antikoncepce. Mělo by to být řešení zoufalé situace, ne toho, že teď se mi těhotenství zrovna moc nehodí do plánů. Já vím, často se zdůrazňuje, že je to plod, že to není dítě…ale je to přeci něco, z čeho se narodí dítě, není to něco jako slepé střevo, které se vyndá a tím to hasne. Jaké to asi musí být pořídit si pak s tím samým mužem dítě v nějaké příhodnější situaci- dá se nemyslet na to, jaké by bylo to předchozí dítě?
To je jako kdybych se rozhodla tenkrát nemít Vojtu a nechat si až Váju- jsou tak stejní a přesto je každý trochu jiný- kdybych měla jen jednoho z nich, věděla bych o podobě, ale dumala bych nad rozdíly. Nebo ne? Dá se to odmávnout jako myšlenka- kdyby byla rychlejší jiná spermie než zrovna ta první,bylo by naším potomkem nějaké úplně jiné dítě?
Tenhle článek nemá pointu, třeba časem na nějaký závěr přijdu, ale bude mi to trvat ještě dlouho. Protože na to, abych pochopila proč se rozhodne pro potrat žena, které je mírně přes 30, žije ve vážném vztahu, matkou už je a další dítě by chtěla- dokonce s tím svým chlapem, finančně je zabezpečená tak, že by mohla rozdávat… tak na to mi skutečně chybí fantazie.

Jestli vás někoho něco napadá, podělte se.

Comments are closed.