o snech, výkalech a genech

Děti ve školce malovaly vánoční stromeček a mé drahé dítě nakreslilo toto:

Hlavou mi začlo rychle šrotovat, jestli by náhodou nebylo záhodno ho vzít na nezávaznou návštěvu k psychologovi, protože jsem si hned vzpomněla na ten známý psychotest, ve kterém lidé dostanou za úkol nakreslit strom a podle toho, jak ho nakreslí, se pozná, jací jsou. Už nevím přesně, jak to bylo, ale matně tuším, že psychicky vyrovnaní jedinci kreslí ovocné stromy s ovocem a kořeny- když kořeny chybí, signalizuje to, že je autor nevyrovnaný, vykořeněný, či vím já co. U vánočního stromku by sice asi nikdo kořeny nečekal…ale upřímně, že by to zrovna připomínalo vánoční stromek, se říct nedá.

Vojta mi nicméně zdůvodnil, že to je vánoční stromek ohořelý a ohořelý je proto, protože byl v kůlně, ve které hořelo… takže tu návštěvu psychologa zatím odložím, možná není blázen, možná je prostě a jednoduše jenom náš:)

Ve snu se mu zdálo to mašince Gordonovi, co ho bolely kolečka a tak musel jezdit po eskalátorech. Mně se zase pro změnu zdálo, že se po maturitě zjistilo, že jsme neměli akreditovaný studijní obor a že si budeme muset poslední dva roky odstudovat znovu. Jsi si jistá, že to byl jen sen, že ti to třeba nepřišlo dopisem? ptal se mě Medvěd, když jsem mu to pak vyprávěla- a upřímně, chvíli jsem si vážně nebyla jistá…jediná nelogičnost byla v tom, že jsem ty dva roky chodila na gympl znovu odstudovávat ne rovnou po maturitě, ale teď, se všemi dětmi, těhotná, studující. A že právě proto jsem usoudila, že se to nezblázní, když tam holt chodit nebudu a přijdu až na písemky ke konci  roku. Začalo to tím, že jsem se ráno vzbudila a říkala jsem si- herdek, prosinec, ve škole jsem byla naposledy v září, teď se budou psát ty písemky a já ani nevim z čeho to bude, tak nevim jestli jsem to zase neosalámovala moc…a navíc to budu muset nějak vysvětlit třídní (které jsem tedy byla před 2 lety na pohřbu, takže to také příliš nesedělo) a splašit si někde omluvenku…a úplně se mi z toho udělalo fyzicky špatně. Pak jsem přišla do třídy a tam všechny ty známé tváře, sice skoro o 10 let starší, ale jinak se toho zas až tak moc nezměnilo. Většina z nich řešila ten samý problém, co já, že poslední 3 měsíce chyběli a teď se všeobecně nevědělo, co od těch nastávajících zkoušek máme čekat. Pravidelně do školy chodily jen ty slečny, co mají bohatého přítele a tudíž nebyly nuceny chodit do práce, ani vykonávat nějakou jinou činnost. Jediná zjistitelná aktivita, kterou za těch pár měsíců prováděly ale byla, že odolávaly svodům pánů profesorů, kterým lepé sedmadvacítky  přišly atraktivnější, než pubertální sedmnáctky, kterými se škola obvykle hemžívá. No a pak začlo vyučování, akorát že sami profesoři nevěděli co nám mají vykládat, když už jsme to vlastně všechno jednou slyšeli a tak tu „výuku“ pojal každý po svém….

Nu byl to celkem zajímavý sen, ale jsem ráda, že se mi to jen zdálo. Na gymplu nám říkali, že středoškolská léta jsou naše nejkrásnější a jak na ně budeme jednou s láskou vzpomínat. Za sebe tedy můžu říct, že pro mně gymnaziální léta znamenala nudu- záškoláctví- stres- průser a že ještě dobré dva roky po matuře jsem měla osypky kdykoliv jsem šla naši třídní navštívit a když jsem tam odtud odcházela, děkovala jsem bohu, že už tam chodit nemusim. Co třídní onemocněla, tak jsem se tam podívat nebyla a nijak zvlášť neželím.

No nic, zpátky do reality.

O víkendu jsme byli 2x v Zoo, včera večer se Vojta s Medvědem účastnili večerní procházky s průvodcem (další pořádá Zoologická zahrada 26.-30. 12., od 17, 17.30 a 18 hodin, kdybyste měli zájem, pro rodiny s dětmi je určená ta od pěti) a dneska sice nebyla Zoo v plánu, chtěla jsem jít na Starobohnické vánoční těšení…jenže Vojtu to včera tak nadchlo, že chtěl jít dneska zas do Zoo a co by člověk pro dětičky neudělal, že. Tak jsme šli…a nelitovala jsem. Bylo tam jen pár lidí- 105 když jsme v 11 přišli a kolem 400 když jsme před třetí odcházeli- a zvířata byla nečekaně aktivní. Viděli jsme krmení tučňáků i lachtanů, což se hrozně líbilo mně, viděli jsme jak sloni jedí sníh, což zase nadchlo Vojtu (a zkoušel to pak také, z čehož jsem byla celá nadšením bez sebe já) a viděli jsme tátu hrocha, jak se vykadil do bazénku, což úplně ohromilo Valerínu. Stála tam u něj asi 10 minut, hrozila na něj prstem a říkala- ty, ty, ty, hrochu. Zkrátka každého upoutalo něco jiného:-)

Po cestě zpátky jsme potkali sousedku, co má za manžela černocha a mají spolu malou hočičku a ta holčička se zrovna zaujatě rýpala v psím exkrementu z čehož její maminku málem trefil šlak. Vidíš to, říkal mi pak Medvěd, a teď si vem, že by sis pořídila dítě s nějakým Afričanem, co má v genech ty divoké přírodní zvyky… V tu chvíli si jeden náš malý potomek Gutha Jarkovského uprdl, druhý nositel evropské kulturní genetické informace zařval jako tur, aby o ten zážitek nezůstal nikdo ochuzen- Valerína si prdla, ale to se nehlááásíííí!!! a oba dva se svorně zachechtali. A já si vzpomněla, jak Valerka v létě snědla slimáka, což už se snažím několik měsíců vytěsnit z paměti a stále se nedaří, nebo jak Vojta schválně ve školce krkal u jídla, až mu paní učitelka musela říct, že je čuně a že když neumí jíst slušně, tak ať odnese talíř… občas by nebylo k zahození moci některé věci svést na špatnou genetickou výbavu, protože ta druhá možnost je, že si je do této podoby svou výchovou/příkladem formujeme sami…

No nic, toto je pravděpodobně můj poslední předvánoční spot a tak vám přeji krásné svátky!

10 Comments

 1. mura napsal:

  tesi me, ze tyhle sny „zpatky na gymplu“ ma taky nekdo jinej. mne se obcas zdava, ze uz jsem nebyla pul roku zkousena, nemam vubec zadny poznamky a pololeti a maturita se blizi. traumatem z detstvi to neni, ja jsem do skoly chodila rada :-)

 2. brixiska napsal:

  Šťastné a veselé vánoce vám všem,hodně zdraví a pohody v Novém roce:-)

 3. Sandra napsal:

  Můro, podobné sny mívá asi spousta lidí. Např. mému tátovi se také zdálo, že maturuje z literatury se svými současnými znalostmi, vylosoval si nějakou otázku typu- Slovenská literatura 19. století a celej se z toho vopotil…

  Brixisko, i Tobě:)

 4. jana napsal:

  No vida, máme podobné sny! Mně se teď zdálo, jak jsem přišla v červenci do třídy na gymplu (taky jakože „teď) na nějaké „předvyučování“, abychom se ještě něco naučili než to začne v září naostro :) . A já jim tam říkala, že ohledně plánování druhého dítěte chodím hodně po doktorech, a tak tam teda asi nebudu moct chodit úplně pořád…
  Jak mohla sníst slimáka? Doufám, že ho aspoń spolkla bez kousání… :) )

 5. Sandra napsal:

  Hm, no já tušila, že střední škola poznamenala doživotně spoustu lidí:-)
  Byl rozšlápnutej, prostě ji nějak zaujal a než jsem stačila jakkoliv zareagovat, tak si ho strčila do pusy…pak ho teda vyplivla, asi jí nechutnal, ale stejně…fuuuuuj!:-)

 6. Rosťa napsal:

  úžasný :) )
  Taky přeju šťastný a veselý, vám, vašim mladejm, no a i těm ehm…“starejm“,samozřejmě :)

 7. Rosťa napsal:

  Jináč ještě musím říct, že to Vojtovo grafický dílo mě úplně zmátlo a říkal jsem si, jaká je to pěkná kresba; na malý děcko taková až skoro umělecká. Že je pod tím natištěná omalovánka jsem si všiml až potom :-D :-D

 8. Verca napsal:

  Mne ten stromecek vubec neprijde spatnej, podivej se na tu predlohu, ten tvar je uplne presnej, do nejmensich detailu. Tam, kde na predloze vycuhujou ozdoby, tam Vojta pretahuje. Se asi holt nesoustredil na barvy a blby ozdoby, ale zaujal ho ten tvar.

 9. Manželka napsal:

  Cheche, divoké přírodní zvyky, jo? A zná Medvěd tohle http://www.manzelka.bloguje.cz/829827-barbari-kteri-rezou-lidem-hlavy.php ? :D

 10. Sandra napsal:

  Rosťo, šťastné a veselé i vám všem.

  Veru, já bych se nedivila, kdyby nakreslil stromek bez ozdobiček, ale proč ho proboha vybarvil černě? (já vim, protože je ohořelej…:-)

  Manželko, tak podle toho, co jsem nedávno četla, tak se vědci domnívají, že současní lidé pochází z jednoho jediného afrického kmene, který čítal asi na 200 osob…takže jsme vlastně všichni z Adama a Evy a nemáme si co vyčítat, divoké přírodní zvyky našich předků dřímají v každém z nás:)