o jménech

zjistila jsem jednu zajímavost. Víte co se děje, když vyberete pro své dítě jméno, které není v kalendáři?


Měla jsem vždy za to, že je potřeba zajít na příslušnou matriku (což je ta, pod kterou spadá ta porodnice, ve které se dítě narodí) a tam vám vybrané jméno buď schválí, nebo zamítnou. Jak ovšem přesně tato procedura vypadá jsem se dozvěděla až včera po pečlivém nastudování daného tématu. Přijdete na matriku a tam se podívají do knihy Jak se bude Vaše dítě jmenovat? kterou napsala PhDr. Miloslava Knappová, CSc.

Pokud máte smůlu a jméno, které jste vybrali pro své dítě v uvedené knize není, musíte se se žádostí o znalecký posudek obrátit na jediného člověka, který má v tomto státě pravomoc o něčem takovém rozhodovat- na PhDr. Miloslavu Knappovou, CSc., soudní znalkyni v odvětví jazykovědy, jmenovanou Ministerstvem spravedlnosti ČR. Za posudek zaplatíte cosi v rozmezí 500- 1000Kč, nepodařilo se mi zjistit podle jakého kritéria se cena určuje, a rozhodně prý není pravidlem, že vám vámi vybrané jméno paní Knappová požehná.

Netvrdím, že by rodiče měli mít naprosto volnou ruku ve výběru jmen pro své potomky- umím si představit jací chudáci by pak, vzhledem k inteligenci našeho národa, běhali po světě…ale zase mi přijde divné, že o takovéto důležité věci má právo rozhodovat jen jedna jediná osoba a přes její názor nejede vlak… (paní Knappová je dnes již v poměrně pozdním důchodcovském věku- zajímalo by mě, jestli má tuto funkci svěřenou na doživotí- zřejmě ano, jak se zdá…)

Budu si tu knihu muset zapůjčit, abych věděla, jestli Markus je jméno povolené, nebo jestli bychom museli roztáčet kolečka byrokratické mašinerie….to bychom snad raději vybrali něco jiného, než se dohadovat s nějakou bábou…

Pěkný článek k tomuto tématu jsem našla na Blistech a také v Instinktu

Comments are closed.