můj názor na lékařský exodus

Přestože nic není staršího než včerejší zprávy a pravděpodobně už je zase všechno jinak, dozvěděla jsem se včera, že od 1.3. bude zavírat porodnice Bulovka, kam jsem registrována k porodu. Primáři ostatních pražských porodnic se nechali slyšet, že  rodičky registrované jinde (rozuměj na Bulovce a v Krči, která prý také bude zavírat) nebudou přijímat, protože i oni sami mají problém s doktory, kteří odmítají sloužit přesčasy a s permanentním návalem rodících žen. Chápu. Ostatně k čemu by jinak bylo celé to divadýlko s názvem registrace k porodu, kdy těhotné ženy stojí v jeden konkrétní den v pět hodin ráno frontu před nemocnicí s těhotenskou průkazkou v ruce, aby v sedm, kdy otvírá kartotéka, byly u okénka mezi těmi prvními 12 (?) vyvolenými, co do té průkazky dostanou štempl- registrována v porodnici xy. (Já se naštěstí tomuto dramatu vyhla, protože nemocnice Bulovka má tak šílenou pověst, že se tam nikdo moc nehrne a stačí přijít v době, kdy začínají úřadovat, přespávat tam netřeba.)

Jenže co teď. V pondělí jsem volala do Medy, soukromé porodnice, co sousedí s Bulovkou. Tam sice chtějí za porod 30 tisíc, což by mi za normálních okolností přišlo jako velmi nemravná částka, ale nouze naučila Dalibora housti a raději bych rozbila prasátko, než rodit doma v koupelně. (Ikdyž Medvěd včera statečně prohlašoval, že kdyby šlo všechno hladce, že by mě odrodil klidně sám…potíž je ovšem ta, že u porodu se nikdy nedá dopředu předpokládat, že všechno půjde hladce.) Ptala jsem se, jestli mají vlastního anesteziologa a sestřička (nebo recepční?) mi pobaveně řekla, že jsem ten den už asi miliontá první, kdo volá, aby se zeptal na anesteziologa a že vlastního nemají, v případě potřeby že prý  berou ty z Bulovky. „Ale ti prý od března nepracují…“ namítala jsem. „Jo, říká se to…nevíme, uvidíme… přeci nemůže takhle velká nemocnice zůstat bez anesteziologa, to se určitě nějak vyřeší.“ Tak to bych byla řekla také, ale čert ví, kam až jsou někteří doktoři s tímto svým vyděračským přístupem schopni zajít. A tak nevím, co bude, zatím věřím, že se to do dubna nějak vyřeší a doufám, že nebudu rodit dřív. Lituju holky, co mají termín na začátku března. A máma už mi shání dulu, třeba se jí splní sen a její třetí vnouče se narodí doma:)

Náš dobrý kamarád, který nám byl na svatbě za svědka, je pediatr a pracuje na oddělení pro předčasně narozené děti v jednom větším českém městě. Stal se tam jakýmsi mluvčím akce Děkujeme, odcházíme, kolikrát byl poslední dobou vidět ve zprávách, nebo v novinách. Z toho jeho neonatologického oddělení dalo výpověď 9 doktorů ze 13, takže ho pravděpodobně zavřou, přitom to je jediné podobné oddělení v onom a sousedním kraji. Ten kámoš je chytrej kluk, on sám by se v cizině uživil snadno. Také by mu člověk nezazlíval, kdyby odešel, není k té nemocnici uvázán za kouli u nohy a nikdo ho nemůže nutit, aby po letech náročného studia dělal za pakatel (ačkoliv ten pakatel je dost diskutabilní- holčina, co mi hlídává Valerku je porodní asistentkou v jedné pražské porodnici, Bc., také dělá noční, také dělá přesčasy a také je její práce náročná a za stejnou dobu praxe má plat poloviční, takže mám srovnání dvou konkrétních lidí, kteří mi byli ochotni říct, kolik berou,v novinách hází kolikrát tak podivné částky, že se z toho nedá nic vyvodit.) Když už chce ale odejít, proč organizovat takovouhle náborovou akci- pojďte, odejdem všichni, ať všichni vidí jací jsme nepostradatelní, pak nás ještě budou na kolenou prosit,a bychom se vrátili… Ano, doktoři jsou nepostradatelní, o tom žádná. Stejně tak jsou ovšem nepostradatelní hasiči, kterým sebrali 10% z platu, zdravotní sestry,… dokonce věřím, že jsou nepostradatelní policisté, přestože mají bůhvíproč tak špatnou pověst (já osobně kupodivu častěji narazila na blbýho doktora, než na blbýho policajta.)

Původně jsem svůj názor na lékařský exodus neměla v úmyslu ventilovat, ale poslední dobou mě to začíná opravdu štvát- stala jsem se jakýmsi rukojmím ve hře lékařů a politiků. A mám tu výhodu, že to vím dopředu, že vím, že tu lékařskou péči budu za 2 měsíce potřebovat. Spousta mých kamarádů odcházejícím doktorům fandí, ale i oni se můžou nečekaně dostat do situace, že budou v březnu akutně  potřebovat lékaře a chtěla bych pak vidět, jak jim to přesvědčení vydrží. Málokdo je tak altruistický, aby si řekl- no jo, bohužel mi zemřelo dítě, protože se mu nedostalo lékařské péče, ale chápu doktory, co hromadně dali výpověď, byli to chudáci, co zasloužili přidat a nikdo s nimi nechtěl jednat… a holt když se kácí les, létají třísky.

Ano, mělo by se doktorům přidat, ale prosazovat to tímto způsobem v situaci, kdy sebrali 10% z platu lidem, kteří se tím dostali do existenčních problémů a budou žít skutečně od výplaty k výplatě (což těm doktorům zase, na rovinu, nehrozí), kdy seškrtali všechno možné, např. rodičovský příspěvek (já třeba přijdu touto změnou u dalšího dítka o 100 tisíc, porodné nepočítaje…a co nadělám) a kdy se všichni tváří, že je potřeba šetřit, mi přijde skoro až nemravné. Když jim přidají, bude to jak lavina- kdo bude hromadně odcházet příště?

A když už tedy kopou za to, aby dostali přidáno, bez ohledu na ty, kterým se zavázali pomáhat, neměli by se alespoň tvářit, že tato jejich akce je v zájmu celé společnosti a pro dobro pacientů. Protože není.

11 Comments

 1. nz napsal:

  Kde je tlačítko „líbí se mi“? Perfektně vystižený, ještě dodat, že v požadavcích lékařů výslovně stojí trojnásobek průměrného platu v ČR( cca70,000) plus služby a přesčasy, což je vážně dost přemrštěný v týhle době.

  Já si stejně myslím, že to vzdaj. Peníze stejně nedostanou.

 2. Sandra napsal:

  Já myslím, že peníze dostanou, Medvěd říkal, že už politici někde nějaké zdroje vyštrachali…nevím a nehodlám to zjišťovat. Kazila jsem si tím včerejší večer, tak dneska si raději přečtu nějakou pěknou knížku…

 3. Sejra napsal:

  Porodíš v sanitce – nebudeš první ani poslední:-)))) A tam budeš mít jistotu, že personál bude školený, střízlivý a profesionální:-))) A pak zažaluješ stát o odškodnění, že ti svojí úchylnou politikou neumožnil přístup do porodnice:-))
  Trochu plácám, přál bych ti rodit v normální porodnici se vším, co k tomu patří, protože to co píšeš o jakýchsi registracích, mi nahání hrůzu. Ještě že moje žena rodila v době, kdy se dětí rodilo málo a tak byla v porodnici v Táboře skoro sama (a užívala si tak zájmu celého osazenstva porodnice, zatímco ostatní šílené matky se mačkaly v soukromé porodnici NATALIS, kde platily poměrně vysoké peníze za údajný nadstandart, který se nějak nekonal – mimochodem ten natalis nyní tře bídu s nouzí) Když v roce 2004 rodila v Plzni, už to bylo horší, porodnice narvaná, ale ještě to šlo, přectava nějakého nepřijmutí do porodnice a stání fronty na registraci nepřicházela v úvahu.

 4. Sandra napsal:

  JO Sýre, teď holt máme ten babyboom…sice už by měl být údajně na ústupu, ale zatím to nějak není vidět. Ty registrace jsou podle mého k ničemu, možná mají šanci trochu regulovat, aby se všechny ženské nehnaly rodit do Podolí, ale ani to, že má člověk v průkazce štempl, že je v té oné porodnici registrován mu nezaručí, že ho přijmou. Když bude plno, nepřijmou. V Hradci se třeba žádné registrace nepořádají- rodičky se přijímají, dokud je místo…a pak se odesílají do Pardubic, Opočna, Náchoda a dalších atraktivních lokalit. Kdo dřív přijde, ten dřív mele.

 5. Helen napsal:

  Sandro, občas nakouknu na vaši stránku,ale komentáře nepíšu, ted však musím alespon něco okomentovat.
  Nejde o to,že by lékaři byly nejdůležitější,ale spíše nejméně postradatelní. A těžko nahraditelní, než se vychová jeden lékař tak to trvá 6+něco let a to nemluvím o tom,že dost absolventů se lékařskému povolání „vyhne obloukem“ a raději jde dělat do nějaké farmaceutické firmy.
  Nejde jen o zvýšení platů,ale i o další body,které se většinou vynechávají,jelikož mediím se to hodí a nebo jsou někteří novináři prostě jen líní pořádně prostudovat jak funguje celý zdravotnický systém… pak by se totiž psalo,že lékaři nechtějí přidat peníze do zdravotnictví,aby bylo na jejich platy,ale pouze „usměrnit“ tok peně,které jinak jdou do kapes všech různých ředitelů,manažerů a dalších,kteří se kolem zdravotnictví ochomýtají. a dále akce D-O má ještě další požadavky,fakt nejde jen o peníze. A proč jsou platy(nejen lékařů ale i hasičů atd.) tak nízké? Ono celkově je výhodné držet cenu práce trvale nízkou,takže kdo si o to neřekne přidáno nedostane…
  Ještě jsem chtěla napsat,že slečna Bc taky nemá takovou odpovědnost jako lékaři.
  Je toho více co bych chtěla napsat,ale to by bylo na dlouho…
  Vám přeji at nemusíte rodit doma a aby vše dobře dopadlo. :) )

 6. Sandra napsal:

  Díky za názor. Že je potřeba zdravotnictví reformovat je jasné asi každému…jenže v tak krátké době, jaká uplynula od nástupu současného ministra zdravotnictví do funkce do začátku letošního března, se kvalitní reforma udělat prostě nedá. Kdyby se o to politici pokusili, vyleze z toho paskvil a doktoři budou ti první, kdo bude křičet, že je to debilně udělané a že je tohle a tohle nedomyšlené, atd.
  Chápu i , že mají doktoři po těch letech planých slibů dost a že se chtějí bránit, ale nemůžu souhlasit s formou.Řešením by třeba bylo dopředu oznámit, že rok 2011 bude rokem řetězové generální stávky- kraje by se střídaly po měsíci a ten kraj, který by stávkoval by jel na nouzový režim (fungovala by třeba jen pohotovost) Lidé by museli jezdit do sousedního kraje a byli by také naštvaní, ale nebyli by ohroženi na životě, lékaři by na svůj problém upozornili i tak. Nebo mohli odmítnout sloužit přesčasy, čímž by také vznikly problémy, ale ne tak zásadní, nemusela by celá řada oddělení zavírat.Ono kdyby skutečně k uzavření některých částí nemocnic došlo (jako že to vypadá, že nedojde) tak přijde o práci i řada dalších lidí, kteří pracují třeba v administrativě a za neschopnost politiků reformovat zdravotnictví nemůžou.

  Jo, ještě- jakým způsobem se zreformuje naše zdravotnictví, když se teď najednou někde vyšťouraly 2 miliardy navíc „především na platy lékařů“ (opět, přidají jen lékařům? Když sestrám sebrali 10%?) a vypadá to, že si plácnou… To mi tedy nepřijde jako ta reforma, kterou se tolik oháněli…
  A požadavek, aby bylo všem lékařům, co dobrovolně podali výpověď zaručeno, že se budou moci vrátit na své místo, mi už přijde vyloženě jako nehorázná drzost.Kromě těch praktických nesnází s tímto požadavkem (nově nabraní lékaři ze zahraničí, uzpůsobení chodu oddělení redukovanému stavu lékařů, atd.) je tam ještě otázka personální. Já jako zaměstnavatel/ ředitel bych neměla zájem si vyhřívat hada na prsou a ty, co nejvíce křičeli a nejvíce agitovali ( a věřím, že všude se nějaký takový tahoun našel, lidé jsou stádo a většinou potřebují vůdce) bych rozhodně nevnímala jako loajální zaměstnance, které si chci na svém pracovišti držet. A ministerstvo nemá podle zákona právo nařizovat ředitelům nemocnic, koho mají či nemají zaměstnávat…pokud tu tedy ještě pořád nějaké zákony platí.

  Takže takhle to vidím já…

 7. Helen napsal:

  No ale ono to právě bylo ohlášeno rok dopředu a přišel nový ministr a nejříve ho tohle vubec nezajímalo,pak říkal že je to „nepříjemné“ a když se začalo schylovat k podávání výpovědí,tak říkal „Já věřím,že lékaři neodejdou“… Padli první výpovědi a on“ To nevadí,připravujeme krizové varianty,pacienti nic nepocítí,jen se některé plánované operace ještě odloží o něco déle..“ Takže kdo ted čeká na náhradu kyčle 2 měsíce,tak si počká ještě nějaký ten měsíc. A místo toho,aby ten člověk chodil třeba do práce,tak je na nemocenské,protože prostě chodit nemůže a po operaci, rekonvalescence je tím delší,čím on čekal na tu operaci. No a když začali podávat výpovědi i neonatologové a gynekologové ,tak teprve začal být viděn problém. Reformy se musí udělat s rozvahou,to s vámi souhlasím,ale on pan ministr návrhy LOK(které už jsou některé i vypracované) moc nebere v úvahu…
  Jinak s tou formou,ono jinak by si toho nikdo nevšiml. Když se jen vezme,že ta akce byla ohlášena v březnu 2010 a do listopadu/prosince ministr říkal,že je to nepříjemné a to bylo vše(vím,že od března ministrem nebyl)…
  A k těm výpovědím,já mam zase zprávy,že žádné výpovědí zpět nebyly vzaty a že LOK na tento návrh nekývla… A nemyslím,že těch lékařů,kteří budou v některé nemocnici chtít pracovat bude tolik,aby se v nich mohli ředitelé přehrabovat vidlemi,ale to asi záleží na oboru. A ještě k lékařům ze zahraničí,nechápu když mají už sehnanou náhradu,tak proč by se měla některá oddělení zavřít,to mi trochu nesedí. jistě jich k nám pár přijde,ale myslím,že se k nám tolik nepohrnou. Slováci DO plně podporují(a bud už u nás pracují nebo jdou na západ) a ti bělorusovéa či ukrajinci se myslím nebudou učit jazyk,kterým mluví 10milionů lidí. Když už tak nějaký světovější…

 8. Sandra napsal:

  To je těžké, na tuhle záležitost se dá koukat z mnoha stránek a je jasné, že to pokaždé uvidí jinak lékař, který je nucen pracovat 56 hodin v kuse a jinak to uvidí pacient, který ví, že v případě uzavření nejbližší nemocnice, nebo výrazném omezení jejího chodu se mu odsune třeba termín operace na dobu, které už se nemusí dožít. Nedá se říct, že ten by měl pravdu a ten druhý ne….každý má tu svojí.

  Heger je sám doktor, krom toho byl schopným ředitelem FNHK, kde jsou zaměstnáni někteří naši příbuzní a známí a všichni si ho hrozně pochvalovali a váží si ho. Tak si říkám, kdo jiný by byl povolanější se za zájmy lékařů bít, než on. Jenže zdravotnictví, to nejsou jen zájmy lékařů, že, takže on se těžko může řídit pouze návrhy LOK, která není zrovna nestranným pozorovatelem problematiky. Nevím, neříkám, že do toho vidím, moc ne, ale umím si živě představit, že poskládat dohromady nějakou smysluplnou reformu zdravotnictví, která bude jistě velmi nepopulárním krokem u voličů, kteří nebyli schopni překousnout 30 blbých korun a najednou by si třeba- ha- měli připlatit za laparoskopickou operaci, není jistě snadné. Zvlášť, když se mu v kanceláři střídají zástupci různých zájmových skupin, kteří mají různé (některé i vypracované) návrhy, jak by se to mělo udělat, aby jim to vyhovovalo a když mu do toho prakticky hned po nástupu do funkce začnou lékaři objíždět ulice s černou sanitkou s nápisem „náš exodus, váš exitus.“ Teď nevím ve které zemi, tuším, že to bylo Německo, ale abych nekecala, jsem četla, že reforma zdravotnictví trvala 16 let…zkrátka některé nepopulární změny trvají dlouho.

  O tom, že by sem šli Bělorusové či Ukrajinci rádi pracovat a učili se zdejší jazyk, jsem celkem přesvědčená. Znám docela dost Ukrajinců s vysokoškolským vzděláním, kteří byli ochotni sem přijet, naučit se jazyk a dělají tu pokojské, nebo pomocné práce na stavbě. Kdyby jim byla dána možnost pracovat v oboru, byli by přešťastní…

  „nechápu když mají už sehnanou náhradu,tak proč by se měla některá oddělení zavřít“ chápu tak, že někteří ředitelé nemocnic reagovali na výpovědi tak, že se aktivně pokoušeli sehnat náhradu, jinde zase vsadili na to, že zredukují provoz na takovou míru, která bude odpovídat počtu zůstávajících zaměstnanců a někde to nevyřešili nijak, ať už proto, že ředitelé situaci podcenili, nebo proto, že ta náhrada prostě k sehnání není…a tato oddělení by právě byla zavřená.

  No nic, já bych sama za sebe měla být ráda, že se (snad) nějak dohodnou a že mi nezavřou porodnici. Jen doufám, že to bude dobrá příležitost se zbavit různých Cvachů a že tedy budeme v budoucnu na nemocničních chodbách vídat samé milé, spokojené, odpočaté doktory, na kterých bude vidět, že svou práci dělají dobře a s chutí. Pak by to celé mělo smysl.

 9. Nz napsal:

  „Vychovat lékaře trvá 6 let,“ale těch 6 let studuje zadarmo, a studia mu platí daňoví poplatníci.

  Kdo si o přidání neřekne, přidáno nedostane, píšete… Takže my matky na MD 1.3. podřežeme svoje děti, pokud nám nezdvojnásobí rodičovský příspěvek, když doktorům se vydírání braním nevinných lidí za rukojmí osvědčilo.

 10. Sandra napsal:

  Nig, tyhle argumenty jsou zase ale trochu nefér. Jako ano, doktoři studují zadarmo, ale to tady na veřených vysokých školách každý. Kdybys třeba jakémukoliv advokátovi řekla, že vystudoval z peněz daňových poplatníků a že by tedy neměl brát 2000, ale maximálně 200Kč na hodinu, bude se pravděpodobně smát, až se bude za břicho popadat. Stejně tak ekonomové, a další a další. To, že vystudovali zadarmo není argument, argumentem je, že dělají ve veřejném sektoru a jako takoví jsou i nadále placeni z peněz daňových poplatníků. A že si vymrčují zvýšení platu v okamžiku, kdy se ostatním státním zaměstnancům plat snížil. Kdyby byl stát brán jako rodina, tak by každý jeho člen chápal, že když přijdou zlé časy, musí se uskromnit každý a teprve když bude rodinná pokladna zase plná, můžou si jeho příslušníci dopřávat. Jenže občané státu mezi sebou tuto soudržnost nemají, jsou si cizí a k sobě navzájem lhostejní, takže jim je jedno, že když oni si z „rodinné kasy“ dopřejí víc, ostatní se budou muset uskromnit…nebo se budou chtít mít dobře všichni a na provoz si budou muset půjčovat u sousedů…

  Rodičáky bych do toho netahala, taky mě štve, že to takhle kravsky udělali. Vykřikují, jak si ženský můžou vybrat délku RD, přitom je strašně moc lidí, co spadají automaticky do 4leté varianty…a ty, co mají tříletou a dítě narozené na podzim/ v zimě, tak ho stejně umístí do školky až krátce před jeho 4. narozeninami, dřív ne. Že by bylo fajn třeba daňově zvýhodnit poloviční úvazky, nebo zaměstnavatele, co vezmou do práce matku s malými dětmi (ikdyž, to by asi byla diskriminace a neprošlo by to) navýšit počet míst ve školkách, třeba i tím, že by nebylo školkovné nějakých těch 6-7 stovek (v HK dokonce 400Kč/měs.), ale třeba tisícovka, nebo dvě (sociálně slabí by byli zvýhodněni), platili by i předškoláci a rázem by bylo peněz na rozšíření kapacity, zaplacení dalších zaměstnanců. Tím by se umožnil návrat matek do práce a ne je držet doma 4 roky za 3800Kč… ale přeci jen, rodičáky jsou sociální dávky, s platem za odvedenou práci ve veřejném sektoru se to moc srovnávat nedá. Já bych třeba měla děti i kdyby mi stát nedal ani korunu, ty ne?…čímž neříkám, že mě nemrzí, že o spoustu peněz přijdu:-)

 11. Helen napsal:

  Sandra: Vím,že to myslíte dobře a nejste další z těch,kteří jen křičí,že cosi to ti lékaři dovolili… tak už jen jedno, tady http://media.rozhlas.cz/default/default/player.php?playerColor=4175AC&defaultTrack=2245199&ser=media&run=1&str ta paní na konci to říká dobře a o to právě jde,ale o tom se nějak moc nemluví… A já také považuji ministra Hegera za slušného člověka,jen mi prostě přijde, že trochu zaspal… A k těm Bělorusům atd, no když mají lékařský titul a chtějí se učit nějaký cizí jazyk,tak bych řekla ,že je pro ně výhodnější naučit se anglicky či německy,ale asi záleží…

  Nz:Chtěla jste říct oblíbenou větu: Vystudovali za naše peníze,že? No víte oni i rodiče těch mediků platí daně,takže dejme tomu,že vystudovali i za jejich peníze…
  A k té mateřské, to je snad něco jiného. Nechcete mi snad tvrdit,že máte děti proto, abyste nemusela chodit do práce?