logopedická

Vojtíšek vyslovuje T místo K (Vojtíšet) a D místo G (Dumídet), což jsou dvě podoby jednoho problému. Začali jsme chodit k paní logopedce a měli jsme štěstí, protože je naprosto úžasná. Po první návštěvě od ní Vojta odcházel s tím, že hlásku K dokázal vytvořit, po druhé návštěvě už ji uměl použít na konci slova (trénujeme ježe-K, bubá-K, vojá-K a fakt mu to jde). Je na sebe hrozně pyšný a tak leckomu na potkání vypráví, že už umí říct K, K, K. Neslaví s tím tedy moc úspěch, protože od dětí se většinou dočká reakcí jako -a to umíš říct jenom K? a dospělí mu na to zase obratem odpovídají- vážně? Tak řekni třeba kaktus…což on samozřejmě neřekne, resp. řekne tattus.

Teď se nám blíží třetí návštěva. Ovšem nejenom Vojta, ale i Medvěd, dostal od paní logopedky domácí úkol. Vzhledem k tomu, že komunikace s lidmi tvoří podstatnou část jeho pracovní náplně, rozhodl se zapracovat na zlepšení určitých hlásek a tak měl procvičovat slovo Krrrtek, krrrrtek. Narozdíl od Vojtíška, který trénoval poctivě, jsem Medvěda neslyšela ani jednou, že by si tu mumlal Krrrtek, krrrtek a tak jsem se ho na to dnes ráno ptala.

Hm, zamyslel se Medvěd...je pravda, že Krrrtek jsem za tu dobu neřekl asi ani jednou…ale zato jsem během toho měsíce mnohokrát opakoval slovo Krrretén, krrrretén…

…takže hoši jsou na návštěvu paní doktorky oba pečlivě připraveni:-)

6 Comments

 1. Sejra napsal:

  Hlavně aby to slovo nebylo použito v souvislosti s mým právním problémem:-)) Mohl bych to těžce nést a zhruba 10 minut kvůli tomu nespat;-)

 2. Sandra napsal:

  No já myslím, Sýre, že tam jsou jiní adepti:)

 3. Nz napsal:

  Je to týden, co Starší něco vyprávěla, a mě najednou pláclo do ucha její dokonalé „R“, tak jsem asi hodinu tančila po obýváku a chtěla po ní, aby říkala slova jako ryba, rákosí, prášek, prdel… Štěstím jsem málem čůrala, já se R a Ř naučila až v třetí třídě a L až o rok později, když mi nastříhli uzdičku pod jazykem, ale občas ho polykám i dneska, když se nesoustředím.

 4. Sandra napsal:

  Tak to gratuluju:-)
  Manželovi našla logopedka šest vad (já věděla o jedné…ale tak nemusím zase vědět o všech jeho vadách:-) já si myslím, že vyslovuji všechny hlásky správně, ale třeba by mi také nějaké vady, o kterých nevím, našla. Vojta má výslovnost dost hroznou…u něj je to teda všechno o snaze, je to chytrej a šikovnej kluk, takže dokud se snaží, dělá mílové pokroky, akorát že právě s tou snahou bývá velmi často na štíru. Ale tak zatím dobrý, budu to muset honem zaťukat.
  U Krokodýlky se problémy s výslovností čekaly kvůli tomu rozštěpu, ale zatím mluví celkem srozumitelně (ale možná to působí tím dojmem, protože narozdíl od Vojty to K umí a takové K je skoro v každém slově) teď jí ale roste uprostřed ústní dutiny další zub, tak jsem zvědavá, jak to zamíchá s kartami…přeci jen, každá takováhle blbost tu artikulaci ovlivní docela podstatným způsobem….

 5. jana napsal:

  držím vám palce! Maruška pro jistotu nemluví skoro vůbec, ale tak půlka věcí je „káká“, takže K je v pohodě :) . zdar a sílu!

 6. Nz napsal:

  Chudák Krokodýlka, ta si ještě vytrpí:(

  Tak držím pěsti.

  Člověk vnímá svůj hlas jinak, než jej slyší ostatní, někdy si vad výslovnosti vůbec není vědom. A někdo si vědom je, ale neřeší to. Kamarádka strašlivě ráčkuje- kdo nemá errr, nemá charakterrrr, má dva malý kluky, a ani ji nenapadlo to ráčkování řešit.