Hody hody doprovody

Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný

Nemáte- li malovaný, dejte aspoň pukavec…


Hody, hody, doprovody,…vytáhl Medvěd pomlázku nevím odkud. Poněkud mě zaskočil. I kdybych nakrásně byla příznivcem tohoto krutého pohanského zvyku, při kterém se páchá násilí na ženách, neměla jsem v průběhu minulého týdne rozhodně čas na nějaké obarvování vajec. Medvědova bejvalka pochází z Moravy, tudíž předpokládám (správně, jak se mi v průběhu dne potvrdilo) že kraslice zdobí zřejmě už od vánoc a její výrobky si pak chlapci schovávají ještě po několik dalších let. Já jsem holt Pražanda, zvyklá si na velikonoční pondělí nenápadně zalézt do anonymity panelákového bytu, ztraceného v převelikém sídlišti, a nikomu neotvírat. Sakra, sakra.

Vzpoměla jsem si, že mi včera moje kamarádka, co studuje srbštinu, vyprávěla, že prý velikonoce v Srbsku vypadají tak, že lidé chodí po vesnicích, vajíčka v košíkách a na potkání si navzájem rozbíjejí vejce o hlavu, řkouc Hristos voskrese.

Rozhodla jsem se to,v rámci rozšíření obzorů o cizí kulturní zvyklosti, vyzkoušet a první vejce, co mi přišlo v ledničce pod ruku jsem rozbila Medvědovi o hlavu. Shodou nešťastných okolností to vajíčko bylo poněkud …ehm…zkažené, takzvaný pukavec.

Můj byt smrdí jako jedno velké zkažené vejce, můj chlap smrdí jako jedno velké zkažené vejce… ale rozhodně to bude patřit k těm okamžikům na které se nezapomíná:)

(Víte, děti, když jsme s maminkou slavili naše první velikonoce…)

Comments are closed.