Televizní realita

Tak přeci jen si ještě něco krátkého blognu:-)

Inspiroval mě k tomu článek Ostrovanky, ve kterém se dočteme jak, zatímco televize vysílají do celého světa přenosy z demonstrací, život obyčejných lidí v Řecku plyne poklidně dál, Řekové posedávají po kavárnách, pijí pivo, jedí zmrzlinu…

Tak jsem si vzpomněla na svou vlastní zkušenost s tím, jak působí zkreslujícím dojmem reporáže v televizi a jak se mohou od skutečnosti lišit.

Léto 2002 jsem trávila u babičky v Sokolově, měla jsem po maturitě, byla jsem nešťastně zamilovaná a těšila jsem se jak v září odjedu na výšku do Brna, daleko od všech. Naši byli na měsíc ve Švédsku a brácha někde na táboře.

A pak přišly povodně…

Seděly jsme s babičkou přilepené u televize a sledovaly,jak se naše hlavní město potápí. Záběry ze zaplaveného historického centra střídaly záběry z pražské zoo, kde se zaměstnanci marně snažili zachránit co se dalo. Pan primátor Němec říkal na kameru jak je všechno v cajku a netřeba zbytečné paniky a za ním se obrovská masa špinavé vody rozlévala do stanic metra, do sklepů, padaly domy, propadaly se chodníky.

No a v tu chvíli už jsem měla sbaleno. Stihl mě dojem, že když je mé milované město v nouzi, tak že se nemůžu někde opalovat v Sokolově, ale že musím být při tom. Babička mě samozřejmě nechtěla pustit, předkládala mi různé katastrofické scénáře… ale když viděla, že mě nepřemluví, vybavila mne alespoň holinkami a pláštěnkou, abych na ten souboj s přírodním živlem byla řádně připravena. Autobus zastavil na Bílé hoře a dál nejel. Já z něj vylezla  V GUMÁKÁCH, rozhlédla se a pochopila jak může být zkreslený dojem získaný z televize. Pěšky jsem suchou nohou došla až domů na Ládví, oklikou podél vody, a připadala jsem si v těch holikách jako debil.

A tak si umím docela živě představit, že zatímco od nás to vypadá, že v Řecku zuří málem občanská válka, zapalují se banky a celá zem je ve stávce, v Řecku samotném si lidé mohou v klidu posedávat po kavárnách, nebo se slunit na pláži a nějaký státní dluh se jich může dotýkat asi tak stejně, jako informace o tom, že v Libyi spadlo letadlo.

One Comment

  1. L. napsal:

    A tak je to vsude :) Neverit vsemu co ukazuji v TV :) ))