Archive for Červen 2011

pauza

Vážení přátelé a čtenáři,

letošní léto budu trávit převážně offline a tak další novinky od nás z brlohu budou až v září.

(Zkusím si mezitím někde u vody nastudovat pravidla českého pravopisu, abych vás nadále neobtěžovala svými hrubkami.:)

Přeji vám krásné léto

Sandra a zbytek tlupy

přečteno- Na křídlech orlů

Velkým překvapením je námět dalšího románu Kena Folletta, který nese název Na křídlech orlů. Vybral si tentokrát skutečný příběh dvou amerických manažerů uvězněných v Íránu na konci 70. let, kdy protišáhovská opozice svrhla dynastii Pahlaví a následně převzal moc ájatolláh Chomejní. Autor materiál sesbíral při rozhovorech s jednotlivými aktéry a jejich rodinami, kniha obsahuje i fotografie hlavních hrdinů. Oč obyčejněji každý z nich působí, o to neobyčejnější je jejich příběh.

Continue reading ‘přečteno- Na křídlech orlů’ »

Přečteno- Sršeň létá v noci

Harald by žil pravděpodobně obyčejným životem dánského studenta, snil by o dívkách a poslouchal jazz, nebýt toho, že se jednoho večera opije v jazzovém klubu a nastříká na zeď hanlivý protiněmecký nápis. Continue reading ‘Přečteno- Sršeň létá v noci’ »

o úsměvu

Na mě se usmála!-  Ne, na mě! hádají se trpaslíci sklonění nad svou malou sestrou a odstrkují sourozencovu hlavu z Verunčina zorného pole, aby si tam mohli nacpat hlavu svojí, aby to vypadalo, že se usmála na ně. Je cosi magického v prvním dětském úsměvu …

Continue reading ‘o úsměvu’ »

Přečteno- Oko jehly

o češtině, chybách a knížkách z knihovny

Čtu teď knížku od Chaima Potoka a přijde mi čtivá a zajímavá…jenže si nemůžu pomoct, ale přijde mi blbě přeložená. Continue reading ‘o češtině, chybách a knížkách z knihovny’ »

Přečteno- Židle pro Štefana

„Jak využijete svou budoucnost, poslední dny? Prací, službou Jehovovi… nebo pro sebe?“
Pro sebe znamenalo i sobecké chození do práce nebo školy, i pěstování ředkviček na zahradě a koukání na fotbal, hraní s dětmi a všechno, co bralo čas a odvádělo pozornost od služby… i po horách jsem dřív lezl jen
pro sebe…jak jsem se styděl. Continue reading ‘Přečteno- Židle pro Štefana’ »

o mateřských radostech a prďavých hovínkových bombách

„A tak jsem jim řekl, že moje malá sestřička umí dělat prďavý hovínkový bomby!“ Continue reading ‘o mateřských radostech a prďavých hovínkových bombách’ »

Přečteno- Tovje vdává dcery

Knihu Tovje vdává dcery, předlohu slavného muzikálu Šumař na střeše, napsal ukrajinský spisovatel Šolom Rabinovič píšící pod pseudonymem Šolom Alejchem ( 1859- 1916) před více než 100 lety a přestože nemá víc než 120 stránek, psal ji rovných 20 roků (1894-1914, publikována byla až posmrtně, 1949). Continue reading ‘Přečteno- Tovje vdává dcery’ »

Přečteno- Moje cesta do ztracena

Martin Vopěnka působí jako sympatický muž, co žije nesmírně zajímavý život. Zatímco jeho dosavadní literární tvorba se ubírala dvěmi směry- jednu linii tvořily knihy hlubinně psychologické (autor mj. pracoval ve Výzkumném ústavu psychiatrickém) a druhou knihy o přírodě, horách, apod. (zkušeností z cest má pan Vopěnka patrně také dost, např. měsíc pobýval na ostrově Nelson v Antarktidě), v jeho knížce Moje cesta do ztracena (Putování s Benjaminem) se oba tyto směry sbíhají v jeden, nečekaně dobrý, celek. Continue reading ‘Přečteno- Moje cesta do ztracena’ »