Archive for Květen 2011

Přečteno- Dvorní šašci

„Napadlo tě někdy, že si nás Bůh chová právě tak jako hejtman Kohl jen pro svou zábavu? Snad jsme opravdu jen jeho dvorní šašci?“ Continue reading ‘Přečteno- Dvorní šašci’ »

SuperMedvěd

Já jsem Vojta SuperMedvěd!! Continue reading ‘SuperMedvěd’ »

Přečteno- Ulice zvaná Mamila

Ulice zvaná Mamila je vyprávění o ulici vedoucí k Jaffské bráně, kterou definitivně promění šestidenní válka. Continue reading ‘Přečteno- Ulice zvaná Mamila’ »

Přečteno- Maškary v Benátkách

Podle dávné smlouvy uzavřené s ďáblem se smí doktor Faust vrátit jednou za sto let na pár dní na zem, aby zjistil, co všechno se za tu dobu změnilo, kam dospěl pokrok a jsou-li lidé šťastnější, než bývali. Continue reading ‘Přečteno- Maškary v Benátkách’ »

Přečteno- Figarova zlatá svatba

Jednou z mých oblíbených zábav je vymýšlet druhý díl známých románů a čtvrté- nebo třetí, nebo páté, jak je právě třeba- jednání slavných dramat [...] pořádek je pořádek  a vypravuje-li mi někdo příběh o dvou lidech, z nichž jeden na konci umře, chci vědět, co se stalo s tím druhým, který přežil a možná dodnes žije. Vůbec mě vždycky zajímá, co bylo dál. Co dělal Sancho Panza po smrti svého hrdinného pána? Jak dožil Horatio, přítel Hamletův?Jak Taťána? Jak Oněgin? Continue reading ‘Přečteno- Figarova zlatá svatba’ »

Přečteno- Trojpovídka o dluzích

Tři krátké povídky po dluzích, které napsal Viktor Fischl se svým mladším bratrem Pavlem… a to  dluzích nejen finančních, ale i morálních, z nichž některé je splatit velmi obtížné a některé splatit, přes veškerou snahu, nelze. Continue reading ‘Přečteno- Trojpovídka o dluzích’ »

měsíc

Dnes je to měsíc, co se nám narodila Uhunka. Continue reading ‘měsíc’ »

Přečteno- Apokryfy

V povídkovém souboru Apokryfy rozvádí Viktor Fischl některé situace ze Starého zákona, představuje nám známé biblické postavy v trochu plastičtější podobě, včetně jejich myšlenkových pochodů apod. Jindy se zase dozvíme, jak se příběh různých postav mohl odvíjet dále, poté, co už se o nich Bible nezmiňuje. Continue reading ‘Přečteno- Apokryfy’ »

Přečteno- Jeruzalémské povídky

V Jeruzalémských povídkách se Fischl přiblížil stylem Nerudovi a jeho Povídkám Malostranským. Continue reading ‘Přečteno- Jeruzalémské povídky’ »

raubíř

Vojta má dneska škraloup! hlásila mi paní učitelka. Continue reading ‘raubíř’ »