Archive for Březen 2011

Přečteno- Jak tvrdí Pereira

Jak tvrdí Pereira (1994, v češtině vyšlo v r. 2005) je asi nejslavnější kniha od Antonia Tabucchiho, která vyhrála řadu cen a to nejen italských, ale i evropských. Také je to jediná jeho  kniha, která se mi opravdu líbila Continue reading ‘Přečteno- Jak tvrdí Pereira’ »

Přečteno- Medová léta

Prý se národ dělí na ty, kdo Ivana Krause četli, a na ty, co ho teprve číst budou, jak stojí v závěru knihy… tak jsem se přesunula z té druhé skupiny do té první. Continue reading ‘Přečteno- Medová léta’ »

čas pádí, čas letí

Zdá se, že nám někdo krade čas. Dnes například zcela průkazně zmizela posunem celá jedna hodina…ale i ty ostatní vteřiny, minuty, hodiny a roky mizí někam do černé díry. Čáry máry fuk, člověk se vzbudí, jeho mladší sourozenec slaví čtvrt století svého pobytu na tomto světě a jeho dítě umí jezdit samo na kole…

logopedická

Vojtíšek vyslovuje T místo K (Vojtíšet) a D místo G (Dumídet), což jsou dvě podoby jednoho problému. Continue reading ‘logopedická’ »

Přečteno- Putování mořského koně

Když jsem psala v roce 2005 recenzi  na Šabachovu knihu Putování mořského koně, hrozně jsem tu knihu zdrbla. Přišla mi málo vtipná, bez neotřelé myšlenky a naprosto nevyčnívající z šedi průměru. Teď, s odstupem času, to vidím trochu jinak- jen nevím, jestli je to dáno tím, že s přibývajícím počtem potomků moje nároky na literaturu prudce klesly, nebo tím, že některé pasáže člověk ocení až když se z něj stane rodič… Continue reading ‘Přečteno- Putování mořského koně’ »

Přečteno- Zlato světa

Zlato světa- kniha, ve které se Sebastiano Vassalli snaží popsat přechod Italů od fašismu k demokracii. Continue reading ‘Přečteno- Zlato světa’ »

Přečteno- Jak se milovat s černochem a neunavit se

Když Dany Laferrière napsal před více než 20 lety svou první knihu, dal jí název, který rozhodně vzbudí zvědavost- Jak se milovat s černochem a neunavit se. (Ještě přiléhavěji zní holandský překlad- Jak se milovat s negrem a nezčernat.) Pokud se však rozhodnete si knihu přečíst, zjistíte, že název je jen slabým odvárkem toho, co Vás čeká uvnitř. Continue reading ‘Přečteno- Jak se milovat s černochem a neunavit se’ »

střípky rodičovských radovánek

Neříkej hop, dokud jsi nepřeskočil, řekla by teta Kateřina a podléhat předčasné euforii není zdravé. Jak jsme si s Medvědem včera medili, že Vojtovi to ježdění na kole opravdu jde, tak dnes se to jevilo v poněkud jiném světle. Continue reading ‘střípky rodičovských radovánek’ »

365/78

Budu si sem asi muset dát nějaké počítadlo, abych věděla, jestli to tu čtou také nějací živí lidé, nebo sem chodí jen samí roboti. Poslední týden promazávám asi dvě stovky spamů denně a netuším, jestli se to dá chápat jako pocta, že má tolik lidí pocit, že bych měla stát o viagru v akci, či o prodloužení penisu. Některé nabídky bohužel ani nejsem schopná rozluštit, neboť mi chodí v čínštině…věčná škoda.

Víkend byl pěkný, takový předjarní. Continue reading ‘365/78’ »

Přečteno- Messalina

Za vlády císaře Caliguly si nemůže být jist životem vůbec nikdo. Caesar je náladový psychopat a sadistický šílenec s neomezenou mocí. Continue reading ‘Přečteno- Messalina’ »