Archive for Prosinec 2006

Ovoce a zelenina

Jaký je rozdíl mezi ovocem a zeleninou? Učili nás to ve škole, že? Jenže když se nad tím člověk zamyslí, tak neexistuje definice, která by zdůvodňovala proč je meloun zelenina a banán bylina…dokonce jsem to gůglovala, abych věděla, co na to odborníci, a našla jsem vyjádření pana doktora Větvičky, který také přiznává, že žádná pořádná definice není- že je to dáno spíše tradicí.
Ptala jsem se doma jaká je definice ovoce a definice zeleniny- Medvěd říkal- „ovoce je všechno, co si můžu dát do jogurtu“, brácha říkal- „ovoce se nevaří, zelenina se může vařit“, táta říkal- „ovoce je dobrý a zelenina je to hnusný, co mi dává máma k večeři…“
co člověk, to názor.
Bráchova holka je cizinka- chvíli nás poslouchala a pak se ptala- „meloun je zelenina? A jaký meloun- vodní, nebo medový, nebo kantalupský, nebo charentaiský, síťovaný, tendral, nebo jaký? V Číně máme meloun západní, jižní, východní a severní- dva se řadí mezi ovoce a dva mezi zeleninu…“
Jaké štěstí, že u nás si člověk představí pod pojmem meloun jen meloun vodní- tam je totiž ještě možné vypátrat nějakou tu příbuznost např. s dýní…ale medový meloun už třeba do zeleniny tykvovité napasujete jen velmi těžko.
A pokud vás zajímá proč se zaobírám takovouhle kravinou, tak proto, že mám pozítří zkoušku z latiny:-)

Žádost o peněžitou pomoc v mateřství

Od doktora jsem dostala papírek, který se jmenuje žádost o peněžitou pomoc v mateřství, ve škole mi na něj dali razítko a napsali mi k tomu, že „jmenovaná nemá studium přerušené a tudíž není nárok na PPM ani na nemocenské dávky v souvislosti s porodem.“ Řekli mi, že mi mateřskou 6 týdnů před porodem vyplatí sociálka. (Je to sice asi 3 a půl tisíce, ale člověk je na ulici nenajde, že!)
Moc se v těch úřadech nevyznám, ale protože bydlím na Praze 8, obrátila jsem se na Odbor státní sociální podpory na Křižíkově- tam mi řekli, že oni vyplácí až rodičovský příspěvek a že moje dávky v mateřství má na starosti Pražská správa sociálního zabezpečení v Trojské- a co myslíte, že jsem se dozvěděla tam? Že nemám přerušené studium a tudíž nemám nárok na nic- kdybych přerušila studium, tak by mi prý něco dali, ale takhle nedostanu ani floka…..
To mě tedy neuvěřitelně s*re- ne ani tak kvůli těm penězům samým, to se obejdeme docela dobře i bez nich (neříkám, že by se nehodily)- ale spíš, že to znamená, že kdybych přerušila studium, hodila si nohy nahoru a od listopadu pekla a štrikovala, tak mi zaplatí 2x 3 a půl tisíce…ale že se snažim něco dělat, tak nedostanu nic. To je prostě typické!

Na co ti chlapi na všechno nepřijdou

Dnes jsem u našich pekla (nemám totiž vlastní vykrajovátka, ani formičky) a brácha na mne tak chvíli koukal a pak se ptal- ´a ségra, upečeš i pro nás?´Říkám mu, že klidně, ale že si musí sehnat moučkový cukr, protože došel….
čekám, čekám, čekám, celé odpoledne uteklo, brácha s cukrem nikde. Vrátil se v osm, cukr nenesl…tak říkám, smůla, bez cukru nejsou koláče.
Bratr se dlouze zamyslel, pak prohledal skříň, vylovil cukr krystal a během další hodiny ho umlel v mlýnku na kafe….
…není nad to si umět poradit v každé situaci:-)

Není úřad jako úřad

Dneska jsme byli ráno s Medvědem na matrice, abychom tam souhlasně prohlásili, že Vojtíšek je Medvědův a že se bude jmenovat po něm. Velmi příjemně mě překvapilo, že se jedná o velmi rychlou a jednoduchou proceduru- každý jsme se dvakrát podepsali a bylo to.

Oproti tomu tak zdánlivě jednoduchý úkon, jako je zapsání se do městské knihovny v Hradci je akcí na půl dne. Zvlášť pokud nemáte trvalé bydliště v Hradci, což já nemám. Nejdřív mi tvrdili, že mě vůbec nezapíšou, protože chtějí potvrzení, že v Hradci buď studuju, nebo pracuju, nebo bydlím a jinak že smůla. Netušila jsem, že být členem městské knihovny je tak elitní záležitost- proč prostě nemůžou zapsat každého, kdo zaplatí – nemalý- členský příspěvek? A v čem by byl rozdíl, kdyby mi Medvěd sepsal předem nájemní smlouvu? Znamenalo by to, že budu knížky vracet dřív, nebo že se k nim budu chovat šetrněji? Nakonec to Medvěd nějak ukecal, protože paní knihovnici vyjel výpis z katastru nemovitostí (ani on nemá trvalé bydliště v Hradci) a na základě toho nám byl průkaz vydán… s patřičným upozorněním, že kdybychom se pohádali, že to má Medvěd přijít okamžitě nahlásit…:-o

…tak teď jenom čekám, jestli až si za půl roku změním adresu trvalého bydliště, mi zruší čtenářský průkaz v Praze…

Víkend v tahu

Tak víkend opět v tahu a já vůbec nic neudělala- sobotu jsem věnovala předvánočnímu úklidu, což už dnes je na naší domácnosti vidět bohužel jen z části. Včera jsem tu měla kamarádku a pekly jsme perníky- Medvěd si četl nějakou bichli o umění a občas se nám připomněl nějakou vylepšovací připomínkou typu- lásko, a co kdybys teď udělala ty adventní věnce, že bychom tam nastrkali ty svíčky, co máme z loňska a mohli si rovnou jednu zapálit? Nebo- a budete holky taky dneska dělat vanilkový rohlíčky? Anebo štrůdl by se mohl udělat…což jsme samozřejmě kvitovaly s povděkem, vzhledem k tomu, že těch perníků bylo potřeba upéct tolik, že to vypadalo, že budeme válet a vykrajovat ještě v pět ráno. Nakonec ho musím ale pochválit, protože adventní věnec si Medvěd vyrobil sám, štrůdl taky ( a taky si ho sám snědl, protože když jsem si dnes ráno chtěla kus dát, tak už nebylo:-) a dokonce nám chvíli pomohl válet. (Sice mě dojal, když s mým pečlivě na kus spočítaným cukrovým začal nakládat stylem- a jeden strom vezmu do práce, jeden dědovi, druhýmu dědovi, tátovi,…až si vynárokoval 90% mojí poloviny- druhá polovina je kamarádky- se slovy- no co, přece tu dvě hodiny neválim, abych si pak nemohl podarovat stromem koho chci….) Ale to se všechno nějak udělá. Fakt je ten, že jsme v rámci předvánoční nálady na sebe s Medvědem celý víkend bručeli- to je snad poprvé v našem soužití… a tak jsem si říkala, že bude fajn, když následnující dva víkendy strávim v Praze a trochu si od sebe odpočineme. A já aspoň budu mít čas vidět všechny své kamarády, které už jsem dlouho neviděla a které nejspíš pak opět dlouho neuvidim- než malej trochu povyroste..
…a do školy jsem vůbec, ale vůbec nic neudělala:-(